ممکن است مشتاق باشید که فورا نتایج جراحی بینی خود را ببینید ، اما روند بهبودی زمان بر می باشد. یکی از علت های زمان بر بودن ریکاوری ورم بینی بعد از جراحی است. در دوران نقاهت کارهایی وجود دارد که با رعایت و انجام آن ها می توانید بهبودی را سرعت بخشیده و نتایج رضایت بخشی حاصل شود. در ادامه مقاله تهیه شده توسط دکتر موسی علی احمدی بهترین جراح بینی در کرج ، با انواع تورم و چگونگی بهبود آن آشنا خواهیم شد.

 

ورم بینی بعد از جراحی - دکتر موسی علی احمدی

ورم بینی بعد از جراحی معمولاً چقدر است؟

با توجه به میزان تغییرات اعمال شده در بینی ، میزان آن متفاوت است ، ولی تا چند هفته بعد از عمل ، ورمی در حد متوسط را شاهد خواهید بود و این میزان طبیعی است که با استفاده از راهکارهای مذکور ، می توانید از افزایش آن جلوگیری کنید. بعد از عمل تا زمانیکه بطور کامل ورم آن فروکش نکند ، شکل جدید بینی مشخص نمی شود ؛ به همین دلیل این عضو تنفسی تا آن زمان بزرگ دیده می شود. البته مقدار تورم در روز سوم بعد از رینوپلاستی ، به بیشترین میزان می رسد و حتی از روز اول متورم تر بنظر می رسد. هر چه فرایند بهبود سریع تر و مطلوبتر پیش برود ، از حجم ورم کاسته می شود. توجه داشته باشید ، اگر با تورم غیرعادی و زیاد مواجه شدید ، به پزشک خود مراجعه نمایید. میزان ورم بینی بعد از جراحی ، رابطه مستقیمی با نوع و فرم آن پیش از عمل دارد. بینی های گوشتی بطور طبیعی ورم بیشتری را تجربه می کنند.

جدول زمانی بهبود تورم بعد از عمل بینی

در جدول زمانی بهبود ورم بینی بعد از جراحی ، میانگین زمان بهبودی رینوپلاستی حدود یک سال پیش بینی شده است. جدول زمان بندی بهبودی زیر ممکن است از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد ، اما به طور کلی ، چیزی شبیه به این است:

هفته اول: در این مدت آتل و گچ از روی بینی برداشته می شود و بدون این که علائم قابل توجهی از تغییرات جراحی روی ظاهرتان ایجاد شود ، همچنان ورم بینی بعد از جراحی و کبودی روی بینی و اطراف آن وجود دارد. حداقل حدود 2 هفته برای کاهش تورم اولیه زمان نیاز است.

هفته دوم: بیشتر تورم صورت کاهش یافته است و بیشتر کبودی ها باید به مرور کاهش یابد.

هفته سوم و چهارم: از این هفته ها به بعد ، می توانید به انجام فعالیت های ورزشی خود بپردازید ، زیرا دیگر داشتن فعالیت باعث افزایش تورم در صورت تان نمی شود.

هفته ششم: استخوان ها استحکام لازم را به دست آورده اند و ورم بینی بعد از جراحی تا حد زیادی کاهش یافته است.

ماه سوم تا ششم : در این مدت ، بی حسی بینی و نواحی اطراف تا حد زیادی برطف شده و کم کم ، نتایج جراحی بینی قابل مشاهده می باشد.

بعد از یک سال: روند بهبودی کامل شده است و تورم کاملا فروکش کرده است و نتیجه نهایی قابل مشاهده می باشد.

 

ورم نوک بینی بعد از جراحی

نوک بینی اصلی ترین قسمتی است که با ورم طولانی تری مواجه است و دلیل این امر ، ضخامت پوست در این بخش و بافت نرم و اتصال مستقیم این ناحیه به ساختار غضروفی است. در واقع ، به دلایل مذکور ورم و پف پوست بخش پایینی بینی ، نسبت به نواحی بالاتر دیرتر از بین می رود و می توان گفت ، نوک بینی معمولاً آخرین عضوی است که بهبود می یابد.

اکثراً ورم موجود در پل بینی و اطراف آن ، سریع تر اتفاق می افتد. با رعایت اصولی مراقبت های بعد از جراحی بینی ، پس از چند هفته بیشتر ورم از بین می رود ، ولی برای دیدن نتیجه نهایی باید چندین ماه صبر کنید.

آیا رژیم غذایی در دوره نقاهت تاثیری بر تورم بینی افراد دارد؟

در دوره نقاهت و با توجه به ورم بینی بعد از جراحی ، داشتن یک روتین غذایی حاوی انواع سبزیجات و مصرف پروتئین ، ویتامین ها به خصوص آب کرفس و آناناس و با هیدراته نگه داشتن بدن با مصرف مقادیر بسیاری از آب می توان در کاهش ورم بعد از عمل بینی نقش بسیار مفید و موثری داشت. اما در صورت مصرف سدیم و انواع ادویه ها ، ورم بینی بسیار افزایش می یابد و روند بهبودی در دوره نقاهت فرد را دچار مشکات متعددی کند. به همین منظور ، جراح بینی خوب در کرج توصیه می کند ، هرگز از مواد غذایی پر ادویه و پر نمک در دوره بهبودی و نقاهت استفاده نکنید.

چسب بینی چه تاثیری بر کاهش ورم بعد از عمل رینوپلاستی دارد؟

یکی از تکنیک هایی که امروزه پزشکان در نحوه کاهش ورم بینی بعد از جراحی به زیبا جویان توصیه زیادی می کنند ، بکارگیری از چسب بینی می باشد. با استفاده از چسبی می توان بعد از برداشت گچ و همچنین کشیدن بخیه های غیر جذبی ، تورم پوست بینی را به مقدار چشمگیری کاهش داد. این تکنیک ، علاوه بر کاهش تورم ، سبب حفظ ساختار و فرم کلی بینی تا بهبودی کامل می شود. توجه داشته باشید آن دسته از افرادی که دارای ویژگی های بینی گوشتی می باشند ، کاندیدای مناسبی جهت بکار گیری از چسب بینی خواهند بود.

💭 جراحی بینی طبیعی ، انجام شده توسط دکتر موسی علی احمدی.

 

انواع مختلف تورم بینی بعد از جراحی

تورم حاد بینی: در ابتدا بعد از جراحی رینوپلاستی ، افرادی با تورم بسیار زیادی ، ناشی از ایجاد تغییرت در استخوان بینی مواجه خواهند شد. این نوع تورم حاد در بینی هایی با ساختار محکم و پوستی نازک به صورت بهبود یافته در صورتی که در افراد با بینی های گوشتی و پوستی ضخیم دو الی سه ماه زمان خواهد برد.

تورم پوست بینی: پزشک خوب در کرج ، برای اعمال تغییرات لازم ، پوست بینی زیبا جویان را برش داده و به طور کامل از روی ساختار بینی جدا می کند. پس از انجام این دسته از تغییرات و بخیه زدن پوست ، به علت تجمع مایعات بین سلولی در محل اسیب دیده و جدا شده از استخوان ، زیبا جویان دچار تورم پوست بینی خواهند شد. این نوع تورم ، حدود 3 الی 4 ماه تا بهبودی زمان لازم دارد که نوع پوست بیمار در روند بهبودی آن بی تاثیر نخواهد بود.

تورم کاذب بینی: با ایجاد تغییر در استخوان و تراشیدن ناشی از آن ، ورم بینی بعد از جراحی به صورت کاذب به وجود می آید. میزان ورم بعد از جراحی بینی در این مواقع و در بینی های گوشتی ، بسیار بیشتر از ورم پوست بوده و مدت زمان بیشتری برای بهبودی کامل و از بین رفتن نیاز دارد.

ورم فیبروز: با توجه به ورم از نوع فیبروز ، اهمیت انتخاب درست جراح بینی ماهر و با تجربه مشخص می شود. این تورم به صورت گوشت اضافی بوده و در بسیاری از مواقع به طور دائمی بر روی دماغ بیمار باقی می ماند. به همین منظور ، برای پیشگیری از این عارضه لازم است به هنگام انتخاب پزشک دقت بسیار بالایی داشته باشید.

چگونگی کاهش تورم بعد از عمل رینوپلاستی

با رعایت برخی نکات که در ادامه به آن ها اشاره شده است ، می توانید ورم بینی بعد از جراحی را تا حد زیادی در دوران نقاهت کاهش دهید. دکتر موسی علی احمدی ، بهترین جراح بینی کرج توصیه های مراقبتی به به شرح زیر در اختیارتان قرار می دهد :

  • از خوابیدن به پهلو در این مدت خودداری کنید تا از ایجاد کبودی و تورم جلوگیری شود.
  • از استحمام آب گرم و رفتن به سونا برای مدتی خودداری کنید ، چون گرما می تواند تورم را افزایش دهد.
  • انجام فعالیت های ورزشی و فعالیت های سنگین می تواند باعث افزایش ورم در بینی بعد از جراحی شود.
  • برای کاهش تورم ، حدود 6 هفته سر خود را بالا نگه دارید و برای این کار می توانید از چند بالشت استفاده کنید.
  • در بینی های گوشتی ، بهترین پزشک توصیه می کند در زمان های مشخص ، از تزریق کورتون برای کاهش ورم بینی بعد از جراحی استفاده شود.
  • استفاده از عینک آفتابی ، عینک مطالعه ، عینک طبی در دوران نقاهت ممنوع می باشد ، زیرا هر چیزی که در حین بهبودی ، بینی شما را تحت فشار قرار دهد ، می‌تواند باعث کبودی ، تورم یا حتی باعث فرورفتگی‌هایی شود که نیاز به جراحی زیبایی بینی ترمیمی داشته باشد.
  • در 72 ساعت اول پس از رینوپلاستی از کمپرس یخ استفاده کنید ، استفاده از کمپرس یخ می تواند به کاهش تورم کمک کند. فقط مراقب باشید که کمپرس را مستقیما روی بینی خود قرار ندهید. در عوض ، آن را روی گونه های خود بمالید تا به طور تصادفی هیچ استخوان یا غضروفی آسیب نبیند.
  • در دوران نقاهت از مصرف نمک پرهیز کنید ، زیرا باعث افزایش تورم می شود.