مراقبت های بعد از جراحی پلک که یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی به خصوص در میان خانم ها است شامل نکات و دستورالعمل هایی است که فرد با رعایت آن ها می تواند به نتایج بسیار درخشان تری از این این عمل جراحی دست یابد. هدف از جراحی زیبایی پلک یا همان بلفاروپلاستی ، اصلاح وضعیت و موقعیت پلک می باشد که پزشک برای دستیابی به این امر ، عضله ، چربی و پوست اضافی پلک را برداشته و بدین ترتیب موجب بهبود وضعیت ظاهری فرد می شود. با توجه به میزان تاثیر بسیار زیاد رعایت نکات مراقبتی در نتیجه جراحی پلک در ذیل به تعدادی از مهم ترین این نکات که مورد تایید دکتر موسی علی احمدی بهترین جراح زیبایی صورت و بینی در کرج است ، اشاره کرده ایم.

 

مراقبت های بعد از جراحی پلک - دکتر موسی علی احمدی

 

نکات مراقبتی بعد از جراحی پلک چیست ؟

 • بیمار در صورتی که دچار مشکل خاصی نباشد ، با صلاحدید بهترین دکتر زیبایی کرج ، همان روز جراحی پلک در کرج ، از بیمارستان مرخص شده و نیاز به بستری شدن ندارد.
 • بهتر است فردی شما را در روز عمل همراهی کرده و شما را به خانه برساند زیرا شما تا مدت زمان تعیین شده توسط پزشک مجاز به رانندگی نخواهید بود.
 • به منظور هرجه بهتر سپری شدن دوران نقاهت تا چند روز نیازمند استراحت هستید از همین رو در صورت شاغل بودن بهتر است چند روز مرخصی بگیرید.
 • بعد از جراحی در پلک ها و نواحی اطراف آن ممکن است کمی درد ، التهاب ، ورم و کبودی بروز کند که کاملاً طبیعی بوده ، با گذشت زمان کاهش یافته و بعد از چند روز به طور کامل برطرف خواهد شد.
 • به منظور کاهش هرچه سریع تر تورم و کبودیدر مراقبت های بعد از جراحی پلک از کمپرس سرد استفاده نمایید.
 • پماد یا قطره هایی که بهترین جراح بلفاروپلاستی در کرج ، برای تان تجویز می نماید را طبق دستور مصرف استفاده کنید.
 • هنگام تمیز کردن نواحی اطراف پلک تمام دقت خود را به کار بگیرید تا کوچکترین فشاری به پلک و بخیه ها وارد نگردد.
 • در صورت استفاده از لنز طبی بهتر است برای مدتی استفاده از آن را کنار گذاشته و ترجیحاً از عینک بهره بگیرید.
 • از بلند نمودن اجسام سنگین ، خم شدن و همچنین انجام فعالیت های ورزشی به مدت 10 روز بپرهیزید.
 • چشم های خود را نمالید و تحت فشار قرار ندهید.
 • از مصرف داروهای رقیق کننده خون و مصرف دخانیات اجتناب نمایید.
 • به صورت طاقباز و به پشت بخوابید و به منظور کاهش هرچه سریع تر تورم و کبودی هنگام دراز کشیدن و خوابیدن زیر سرتان دو بالشت قرار دهید.

اثرات جانبی جراحی زیبایی پلک

از جمله شایع ترین عوارض بلفاروپلاستی عبارتنداز:

 1. تورم و کبودی که در فوق به آن ها اشاره کردیم.
 2. تاری دید که ممکن است ناشی از استفاده از پماد باشد.
 3. خشکی چشم که با مصرف قطره چشمی به مرور بهبود می یابد.
 4. دو بینی
 5. حساسیت به نور و غیره.

مصرف دارو بعد از جراحی پلک

ممکن است در مراقبت های بعد از جراحی پلک ، درباره نحوه مصرف داروها سوالاتی در ذهن بیماران ایجاد شود. لازم است از مصرف هرگونه دارو به صورت خودسرانه پرهیز نمایید و تنها داروهایی که توسط بهترین جراح پلک در کرج ، برای شما تجویز می شود را مصرف کنید. در صورتی که داروی آسپرین مصرف می کنید ، توصیه می شود حداقل به مدت دو هفته از مصرف آن خودداری نمایید. بعد از جراحی بلفاروپلاستی در کرج ، احساس سوزش ، خارش ، کشیدگی در پلک ها و همچنین خروج ترشحاتی از چشم خواهید داشت برای بهبودی این شرایط قطره های چشمی تجویز می شود. استفاده از پماد های چشمی و قطره ها از بروز عفونت و خشکی چشم جلوگیری می کند و عوارض بعد از جراحی را تا حد زیادی کنترل کرده و تسکین می دهد. بهتر است در هفته اول بعد از عمل زیبایی پلک فعالیت چشم های خود را محدود کنید . سعی کنید بیشتر استراحت داشته باشید.
برای برطرف شدن احساس کشیدگی در پلک ها ، پمادهای چرب کننده تجویز خواهد شد تا در هنگام پلک زدن دچار ناراحتی نشوید. پمادهای آنتی بیوتیک نیز به منظور جلوگیری از عفونت تجویز می شوند. استفاده موضعی از پمادها بر روی بخیه ها موجب ایجاد تاری در دید می شود ؛ بنابراین نگران این مسئله نباشید چرا که تاری دید در چند روز اول به دلیل استفاده از پمادها طبیعی می باشد.

تغذیه بعد از جراحی بلفاروپلاستی

توصیه می شود رژیم غذایی سالم و سبکی داشته باشید به ویژه در روزهای ابتدایی بعد از جراحی زیبایی پلک در کرج ، از غذاهای نرم نظیر سوپ استفاده کنید. مصرف مواد غذایی نرم موجب می شود تا فعالیت عضلات صورت کمتر شود و همچنین بر سیستم گوارشی بدن ، تاثیر مثبتی می گذارد. حتما از سبزیجات تازه و میوه ها در وعده های غذایی خود استفاده کنید و مصرف مایعات را فراموش نکنید.