برای دستیابی به بهبودی کامل بعد از جراحی بینی یا رینوپلاستی که با هدف برطرف کردن نقص های زیبایی یا عملکردی اکتسابی و مادرزادی بینی و بر روی ساختمان خارجی آن انجام می شود ، لازم است تا افراد برخی نکات و دستورالعمل ها را رعایت نمایند. رعایت این نکات ، نه تنها موجب هر چه بهتر سپری شدن دوران نقاهت می شود ، بلکه باعث می شود تا بهترین نتایج از جراحی حاصل شده و احتمال بروز برخی عوارض به حداقل برسد. در این مقاله از دکتر موسی علی احمدی ، بهترین جراح بینی کرج ، به تعدادی از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی اشاره کرده ایم.

 

برنامه زمانی مراقبت های بعد از جراحی بینی _ اولین هفته

اولین نکته قابل توجه بعد از عمل بینی ، مدت زمان استراحت است ؛ چون کمک به بهود سریع تر می کند و با این اقدام زودتر می توانید برای شروع فعالیت های روزمره آماده شوید. در هفته اول شاهد درد ، ورم و کبودی هستید که امری کاملاً طبیعی و اجتناب ناپذیر است و چاره ای ندارید ، جز اینکه با رعایت نکات مربوط به مراقبت های بعد از جراحی ، این علائم را به مرور در خود کاهش دهید. پس از چند روز اول ، سوزش و تنفس سخت از بین می رود و پف و کبودی رفته رفته کاهش می یابد.

برنامه زمانی مراقبت های بعد از جراحی بینی _ دومین هفته

در این زمان ، تغییرات مطلوبی را تجربه می کنید و با رعایت نکات مربوط به مراقبت های بعد از جراحی بینی ، این دوره را به سرعت و درست طی می کنید. کبودی ، درد و ورم مذکور در این هفته کاهش می یابد و در انتهای این دوره زمانی ، می توانید به کار و تحصیل خود بپردازید ؛ البته مشروط بر اینکه فعالیت هایتان سنگین نباشد. در غیر اینصورت ، با مشورت پزشک خود باید مدت زمان بیشتری را استراحت نمایید. همچنین ، ورزشکاران باید بدانند که حداقل 6 هفته باید استراحت خود را ادامه دهند و دست از ورزش های سنگین بردارند.

برنامه زمانی مراقبت های بعد از جراحی بینی _ هفته سوم

تا کنون بخش زیادی از التهاب و ورم شما از بین رفته است و شاهد کمی از نتایج عمل بینی خود هستید ؛ البته برای دیدن نتیجه نهایی ، باید مدت زمان بیشتری را صبوری به خرج دهید. در این زمان ، شاهد تغییرات مثبتی هستید و زمان خوبی برای آغاز ورزش های سبک است. البته توجه داشته باشید ، کاملاً مواظبت کنید و محتاطانه عمل نمایید.

استراحت بعد از جراحی بینی

 • به مدت 2 هفته از فعالیت های اجتماعی زیاد ، مکالمات تلفنی و همچنین صحبت کردن های طولانی بپرهیزید.
 • تا مدت زمانی که بهترین جراح بینی کرج دکتر علی احمدی ، برای تان تعیین کرده است از انجام ورزش و هرگونه فعالیت سخت و طاقت فرسا خودداری کنید.
 • سرتان را به سمت پایین خم نکنید ؛ این کار موجب افزایش گردش خون در سر و صورت شده و در نهایت منجر به تشدید تورم موجود در بینی می شود.
 • توصیه دکتر موسی علی احمدی ، جراح بینی خوب و با تجربه کرج در رابطه با مراقبت های بعد از جراحی بینی به افراد این است که به مدت 48 ساعت بعد از جراحی استراحت کامل داشته باشند.
 • بعد از 48 ساعت می توانید انجام کارهای شخصی خود را از سر بگیرید. بهتر است از استراحت مطلق خودداری کنید زیرا این کار ممکن است منجر به بروز یبوست در شما و همچنین لخته شدن خون در پاهای تان شود.
 • به مدت حداقل 14 روز از حرکات اضافی صورت اجتناب نموده ، تا حد امکان نخندید ، هنگام عطسه کردن دهان خود را تا حد ممکن باز کنید تا حداقل فشار ممکن به بینی وارد شود.

استفاده از کمپرس یخ بعد از جراحی بینی

به مدت 3 روز اولیه ، نکات مربوط به مراقبت های بعد از جراحی بینی را رعایت نمایید و تا پیش از خارج کردن تامپون ها ، هر دو ساعت یکبار و هربار به مدت 20 دقیقه بر روی نواحی دارای تورم و کبودی کمپرس سرد قرار داده و در 3 روز بعدی ، همین کار را با کمپرس گرم انجام دهید. با انجام این کار در روند کاهش و فروکش کردن تورم و کبودی ناشی از جراحی بینی تسریع ایجاد می شود.

فعالیت های ورزشی و تاثیرات آن

فرایند بهبود استخوان ها و قرار گیری در محل جدید خود بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد ، به همین منظور  لازم است برای بهبود آن حدود 6 الی 8 هفته با توجه به توصیه های جراح بینی ، افراد از انجام هر گونه فعالیت های پر تنش و ورزشی در مراقبت های بعد از جراحی بینی خودداری کنند تا طی آن آسیبی به ساختار استخوانی بینی زیبا جو وارد نشود.

مصرف دارو بعد از جراحی زیبایی بینی

 • از مصرف خودسرانه دارو خودداری نمایید ؛ زیرا ممکن است دچار مشکل شوید.
 • جراحان بینی بعد از جراحی ، داروهایی اعم از مسکن ها را برای بیمار تجویز می کنند که بیمار باید آن ها را طبق دستور مصرف ، به طور کامل و سر وقت استفاده کند.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

یکی از مراقبت های بعد از جراحی بینی که افراد سوالات زیادی در رابطه با آن می پرسند و در روند بهبودی نیز بسیار موثر می باشد ، طرز خوابیدن است که به شرح ذیل می باشد:

 1. از دراز کشیدن به پهلو و بر روی شکم خودداری نمایید ؛ زیرا ممکن است بینی در این وضعیت ها تحت فشار قرار گرفته و آسیب ببیند ؛ به منظور پیشگیری از غلت زدن های ناخواسته هنگام خواب می توانید در اطراف خود چند بالشت بگذارید.
 2. بهترین وضعیت برای خوابیدن ، دراز کشیدن به پشت و به حالت طاقباز می باشد. حتماً هنگام خواب زیر سرتان دو یا چند بالشت بگذارید. با این کار تنفس بهتر صورت گرفته ، از لخته شدن خون جلوگیری شده و تورم شدت نخواهد یافت.

چگونگی شست و شوی بیتی بعد از رینوپلاستی

از مراقبت های بعد از جراحی بینی رعایت بهداشت و شست و شوی داخل مجاری دماغ می باشد. افراد باید در روز های ابتدایی با استفاده از قطره های مخصوص ، بینی خود را شست و شو دهند. همچنین بعد از گذشت هفت روز لازم است تا بینی با سرم و یا آب نمک به طور روزانه برای بهبود تنفس آسان و راحت شسته شود.

زیبا جویان چه زمانی می توانند رابطه جنسی برقرار کنند؟

بهتر است تا بیماران تا بهبودی نسبی و با گذشت ده روز از عمل ، فعالیت های جنسی خود را آغاز کند. توجه داشته باشید که وارد شدن هرگونه فشار یا برخورد با بینی ، می تواند باعث وارد شدن آسیب های جدی به آن شود ، بنابراین بهتر است بعد از یک ماه و رعایت مراقبت های لازم این فعالیت انجام شود.

چرا مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکل در دوره نقاهت ممنوع است؟

به طور معمول هر دو این موارد بر زندگی عادی و سلامتی بدنی افراد تاثیرات منفی می گذارد. حال اگر شما بخواهید تحت جراحی قرار بگیرید این آسیب ها افزایش یافته و بدن مقاومت گذشته را ندارد. بنابراین در جلسات مشاوره هم ، به عنوان اقدامات قبل و هم به انواع اقدامات بعد از جراحی بینی به منظور کاهش عوارض جانبی و عوارض موجود در طی جراحی بینی همانند خونریزی و افزایش فشار خون توصیه می شود از مصرف آن ها خودداری کنید.

تغذیه بعد از جراحی بینی

از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی توجه به تغذیه است ؛ به همین دلیل در ادامه به نکاتی اشاره است :

 • به مدت 1 ماه از جویدن آدامس خودداری نمایید.
 • بعد از 4 ساعت ، فقط کمی آب یا نوشیدنی طبیعی و تازه بنوشید.
 • به مدت 1 هفته ، فقط غذاهای آبکی و نرم ، همچون سوپ میل نموده و به تدریج غذاهایی همچون پلو و خورشت مصرف کنید.
 • از خوردن غذاهای سفت ، میوه و صیفی جاتی همچون خیار ، هویج که هضم و بلعیدن آن ها نیازمند جویدن زیاد است خودداری کنید.
 • رعایت یک رژیم غذایی سالم سرشار از املاح معدنی ، پروتئین ها ، سبزیجات و میوه ها می تواند به شما در فرآیند بهبودی تان کمک کند.
 • به مدت 4 ساعت به هیچ عنوان اقدام به خوردن و آشامیدن نکنید ؛ زیرا در این مدت زمان بدن تحت تاثیر مواد بیهوشی بوده و وارد شدن هرگونه ماده غذایی به آن ممکن است موجب بروز حالت تهوع در فرد شود.
 • به دلیل اینکه چند روز اول بعد از جراحی قادر به نفس کشیدن از راه بینی نیستید و باید از دهان نفس بکشید ، این مساله باعث احساس خشکی در دهانتان خواهد شد برای رفع این موضوع تا می توانید آب آشامیدنی و آبمیوه های طبیعی را در زمان ریکاوری مصرف کنید.

چگونگی کاهش تورم بینی

 1. در صورتی که نواحی اطراف بینی تان دچار کبودی شده است می توانید از کمپرس سرد برای کاهش کبودی و ورم استفاده کنید.
 2. بعد از انجام جراحی برای پیشگیری از هرگونه تورم بهتر است از محلول های نمکی در مراقبت های بعد از جراحی بینی برای شست و شوی داخل بینی تان استفاده کنید.
 3. در صورتی که بینی شما گوشتی می باشد و بعد از گذشت چند ماه هنوز تورم آن برطرف نشده است باید با تشخیص پزشک برای کاهش ورم کورتون تزریق کنید.

قرار نگرفتن در معرض نور آفتاب

یکی از موارد مهمی که در مراقبت های بعد از جراحی بینی باید به آن توجه داشته باشید ، تاثیر نور خورشید است. نور خورشید تاثیر بدی در روند خوب شدن اسکار خواهد داشت ، بهتر است تا زمان بهبودی نسبی از قرار گرفتن در معرض اشعه مستقیم خورشید خودداری کنید و چنانچه در این مورد مجبور می باشید از ضد آفتاب بر روی پوستتان بهره بجویید.

دیگر مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • از دستکاری کردن و لمس دائم بینی خود بپرهیزید.
 • از مسواکی نرم برای تمیز کردن دندان های خود بهره بگیرید.
 • استفاده از لنزهای طبی مانعی نداشته ولی بهتر است به مدت 2 ماه عینک نزنید.
 • به مدت 3 ماه از فین کردن خودداری کرده و سعی کنید از راه دهان نفس بکشید.
 • از قرار گرفتن در محیط های شلوغ بپرهیزید تا ساختار بینی شما آسیب نبیند.
 • هرگز به منظور بر طرف کردن گرفتگی بینی ، هوا را با فشار از بینی خود خارج نکنید.
 • مرتبا به جراح بینی خود مراجعه کنید ، تا روند بهبودی شما همواره مورد بررسی قرار گیرد.
 • از پانسمان موجود بر روی بینی خود به خوبی مراقبت کنید و مانع از خیس شدن آن شوید.
 • اگر قصد سفری هوایی را دارید بهتر است به مدت چند روز با نظر دکتر آن را عقب بیاندازید.
 • مصرف دخانیات و نوشیدنی های حاوی الکل را به مدت 2 ماه بعد از جراحی فراموش کنید
 • حتماً طبق آموزش هایی که توسط پزشک خوب و ماهر دکتر علی احمدی در کرج یا کادر درمانی ایشان دیده اید بر روی بینی تان چسب بزنید.
 • بینی خود را دستکاری نکرده ، حداقل به مدت 1 هفته تیشرت نپوشیده و از لباس های دکمه دار استفاده کنید.
 • از انجام فعالیت های نیازمند تحرک زیاد خودداری کنید ؛ زیرا علاوه بر اینکه ممکن است بینی تان در معرض ضربه قرار بگیرد بلکه ممکن است باعث تورم و خونریزی شدید در بینی تان شود.
 • تا دو ماه بعد از جراحی از خم شدن بیش از حد و بلند کردن وسایل سنگین تا حد ممکن خودداری کنید ؛ زیرا یاعث تورم می شود و همینطور فشار خون را بالا می برد که امکان خونریزی را در بیمار افزایش می دهد.
 • ممکن است به علت تنفس از دهان در هفته های ابتدایی دچار خشکی لب شوید می توانید از تقویت کننده های لب برای برطرف کردن ان ها استفاده کنید.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر موسی علی احمدی

آیا زیبا جویان می توانند از عینک ها طبی یا آفتابی استفاده کنند؟

بهتر است بدانید که استخوان بینی برخی افراد دارای استحکام کافی نمی باشد ؛ به همین منظور پزشک جهت ایجاد استحکام کافی پیوند استخوان و یا غضروف را بکار خواهد گرفت. همچنین به علت ایجاد تغییرات بسیار زیاد در این نوع جراحی زیبایی بینی ، به علت وارد شدن آسیب بسیار زیاد بر استخوان ، لازم است برای حفظ و نگهداری شکل ظاهری جدید آن در مراقبت های بعد از جراحی بینی و نقاهت از عینک های آفتابی و یا طبی استفاده نشود. زیرا این ابزار می تواند در افزایش تورم و التهاب ، کبودی و فرورفتگی بینی و عوارض دیگر نیز نقش داشته باشد. این موضوع در نتیجه حاصل از عمل رینوپلاستی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

نکته: البته اگر زیبا جو با مشکل تاری دید یا ضعف در دید مبتلا باشد ، می تواند با مشورت بهترین پزشک در کرج دکتر موسی علی احمدی ، از عینک های طبی سبک موارد مورد نیاز و ضروری استفاده کند. همچنین استفاده از انواع لنز های طبی در مواقع مطالعه و یا تماشای تلویزیون با توجه به نداشتن تاثیرات منفی بر روی بینی گزینه بسیار خوب و موثری خواهد بود.

چسب بینی و کمک به کاهش تورم

شاید برخی از بیماران تمایلی به استفاده از چسب های بینی را نداشته باشند یا از جانب پزشک بکارگیری از آن ها بسیار تاکید نشود ، اما بهتر است بدانید که استفاده به موقع و درست از این ابزار می تواند در کاهش تورم بسیار مفید باشد. این چسب ها در مراقبت های بعد از جراحی بینی ، تورم و کبودی را تا حد زیادی کاهش داده و ساختار کلی بینی فرد را حفظ می کند. مدت زمان لازم جهت استفاده از چسب بینی با توجه به پوست بیمار و نظر جراح بینی به طور کلی نیاز است در دو الی سه هفته در بینی هایی با پوست ضخیم استفاده شود که افراد با پوستی نازک می توانند تنها دو هفته از آن بکار گیرند.