مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس : بعد از هر عمل جراحی یا روش جوانسازی پوست و به منظور به حداقل رساندن عوارض جانبی ناشی از درمان و همچنین دستیابی به بهترین نتایج از آن، باید یکسری نکات مراقبتی را رعایت کرد که تزریق بوتاکس نیز از این قاعده مستثنا نیست. با توجه به میزان اهمیت این نکات، ما به تعدادی از مهم ترین آن ها که مورد تایید دکتر موسی علی احمدی می باشد در ذیل اشاره کرده ایم.

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 

خودداری از خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

خواب آلودگی یا احساس گیجی بعد از انجام این روش جوانسازی پوست کاملاً طبیعی می باشد. با این وجود باید به مدت 4 تا 6 ساعت بعد از تزریق از خوابیدن و همینطور دراز کشیدن اجتناب کنید زیرا امکان دارد بر نتیجه درمان اثر منفی بگذارد. این یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس است.

ماده بوتاکس ممکن است با خوابیدن به سایر نواحی صورت حرکت کرده و بر روی عضلات این نواحی نیز تاثیر بگذارد.

پرهیز از خوابیدن و دراز کشیدن در مدت زمان تعیین شده نه تنها از جابجایی بوتاکس جلوگیری می کند بلکه موجب می شود تا ماده به خوبی در محل مورد نظر قرار گرفته و تاثیر لازم را بگذارد.

توصیه ما به افراد این است که برای جلوگیری از خواب آلود شدن بعد از تزریق ، شب قبل از تزریق خواب کافی داشته، در نخستین ساعات بعدازظهر یا صبح برای تزریق مراجعه نموده و همچنین در روزهایی اقدام به انجام این روش کنند که مشغله کاری شان کمتر است.

نحوه خوابیدن صحیح بعد از تزریق بوتاکس

به منظور جلوگیری از ایجاد فشار به ناحیه تحت تزریق و جابجایی بوتاکس، باید به مدت حداقل 2 شب به پشت بخوابید.

توصیه دکتر موسی علی احمدی به افراد این است که هنگام خواب زیر سرشان دو بالشت قرار داده و بدین ترتیب موجب بالاتر قرارگرفتن سر نسبت به سطح بدن شوند.

بعد از گذشت مدت زمان ذکر شده افراد محدودیتی در موقعیت و نحوه خوابیدن خود نخواهند داشت.

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 

بی خوابی بعد از تزریق بوتاکس

یکی از عوارضی که ممکن است بعد از تزریق در برخی از افراد بروز نماید، بی خوابی می باشد. این امر طبیعی بوده و به موجب آن ممکن است افراد برای چند روز بعد از تزریق کمی بی خواب شوند.

آیا می توان بعد از تزریق بوتاکس صورت را ماساژ داد؟

  • نفوذ بوتاکس در تارهای عضلانی نیازمند گذر زمان است، از همین رو افراد باید به مدت 24 ساعت از ماساژ دادن و ایجاد هرگونه فشار به ناحیه تزریق شده خودداری کنند.
  • به منظور دستیابی به نتایج هرچه بهتر از این روش جوانسازی به مدت حداقل 6 ساعت صورت خود را دستکاری نکنید.
  • تمیز نگه داشتن صورت نکته ای است که افراد باید بعد از تزریق بوتاکس رعایت نمایند.
  • لازم به ذکر است که استفاده از سرم های پوستی و کرم های ضدآفتاب نیز بعد از 6 ساعت بلامانع است؛ تنها نکته ای که حین استفاده از این مواد باید به آن توجه کنید این است که این کار را به آرامی و بدون اینکه فشاری بر روی صورت وارد شود انجام دهید.

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 

حرکت عضلات صورت در ناحیه تحت تزریق

به منظور جذب هرچه بهتر ماده بوتاکس در عضلات مورد نظر و همچنین افزایش تاثیر درمان، در 1 تا 2 ساعت ابتدایی بعد از تزریق اقدام به انجام حرکاتی همچون اخم کردن، بالا بردن ابروها و لبخند زدن نمایید.

عدم  انجام برخی روش های درمانی و زیبایی پوست

به مدت حداقل 3 روز، از انجام خدمات پوستی همچون میکرودرم آبریژن، پیلینگ صورت و لیزر درمانی خودداری کنید و بعد از این مدت زمان نیز این روش ها را با مشورت و صلاحدید پزشک خود انجام دهید.

نکته دیگری که افراد باید به آن توجه داشته باشند این است که به مدت حداقل 3 روز از انجام ورزش های سنگین که موجب افزایش گردش خون و عرق کردن می شود خودداری نمایند.

همچنین توصیه میشود در ۷۲ ساعت اول از قرار گرفتن در محیط های گرم از جمله سونا، جلوی افتاب، و گرفتن دوش با آب داغ خودداری کنید.