برخلاف باور عموم جراحی بینی تنها با اهداف زیبایی انجام نشده و بسیاری از افراد با اهداف درمانی و به منظور رفع اختلالاتی همچون انحراف سپتوم که عملکرد صحیح بینی را دچار مشکل کرده اند به جراحان بینی مراجعه می نمایند. سپتوم تیغه یا دیواره نازکی است که در میان دو سوراخ بینی قرار گرفته و آن ها را از هم تفکیک می نماید. در برخی از افراد این تیغه به طور مادرزادی و بنا به دلایلی همچون وراثت و ژنتیک در جای صحیح خود قرار نگرفته و به میزان زیادی به یک سمت کج و منحرف می باشد که این امر با عوارض بسیاری همچون بزرگ تر بودن یک سوراخ نسبت به سوراخ دیگر ، گرفتگی بینی ، کاهش جریان هوا و سخت نفس کشیدن ، اختلال در تخلیه بینی ، افزایش آبریزش در پشت بینی و میزان عفونت برای فرد همراه خواهد بود. البته باید بگوییم که در برخی از موارد نادر این انحراف به دلیل وارد شدن ضربه و جراحت به بینی در طول پروسه زایمان ایجاد می شود. در ادامه این مطلب از دکتر موسی علی احمدی ، بهترین متخصص گوش و حلق و بینی کرج ، به بررسی جامع جراحی سپتوپلاستی می پردازیم.

 

سپتوپلاستی - دکتر موسی علی احمدی

 

جراحی انحراف بینی

جراحی تنها راه درمان مشکل منحرف بودن تیغه بینی می باشد که در اصطلاح به آن سپتوپلاستی گفته می شود. در بسیاری از موارد جراحان بینی این عمل جراحی را همراه با جراحی زیبایی بینی انجام داده و مشکلاتی که ظاهر بینی را تحت تاثیر قرار داده اند نیز برطرف می کنند زیرا عمل انحراف بینی تنها موجب صاف شدن تیغه بینی شده و هیچ تاثیری در بهبود وضعیت ظاهری بینی ندارد. به جراحی همزمان انحراف بینی و رینوپلاستی ( جراحی زیبایی بینی ) سپتورینوپلاستی گفته می شود. در ذیل به مزایای هر یک از این عمل های جراحی اشاره کرده ایم.

مزایای عمل انحراف بینی

از جمله مزایای بیشمار این عمل جراحی می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 • این عمل جراحی منجر به باز شدن راه جریان هوا شده و در نهایت موجب می شود تا تنفس فرد بهتر صورت بگیرد.
 • با رفع انحراف تیغه بینی و صاف شدن آن علاوه بر بهبود نفس کشیدن در بیداری ، مشکلات فرد در هنگام خواب همچون خروپف و آپنه خواب نیز برطرف می شود.
 • مخاط با باز شدن مجرای بینی به طور طبیعی از سینوس ها خارج می گردد.
 • در برخی موارد عمل انحراف بینی موجب بازیابی دو حس چشایی و بویایی که به دلیل منحرف شدن بینی از دست رفته اند می شود.

مزایای عمل زیبایی بینی

 • با انجام این عمل جراحی اندازه ، زوایا و شکل بینی تغییر نموده و این امر موجب ایجاد تناسب میان بینی و دیگر اجزای صورت و در نهایت زیبایی بیشتر افراد می گردد.
 • بسیاری از افراد به دلیل وجود ایراد در ظاهر بینی شان مورد تمسخر اطرافیان واقع شده و این امر منجر به کاهش اعتماد به نفسشان می شود، جراحی زیبایی بینی با بهبود ظاهر بینی و صورت و برطرف نمودن این مشکلات موجب افزایش اعتماد به نفس افراد می شود.

 

سپتوپلاستی - دکتر موسی علی احمدی

 

مراقبت های مورد نیاز پس از سپتوپلاستی

 1. بهتر است روز اول پس از جراحی ، به طور کامل استراحت کنید.
 2. از لمس و مالش بینی بپرهیزید.
 3. اگر نتوانستید عطسه خود را کنترل کنید ، از طریق دهان عطسه را خارج کنید.
 4. کمپرس یخ را به صورت غیر مستقیم بر روی بینی و اطراف چشم قرار دهید تا از میزان درد و ورم آن نواحی بکاهد.
 5. هنگام خواب ، زیر سر خود دو عدد بالش بگذارید زیرا مانع ازدیاد تورم می شود و از تجمع خون در یک نقطه جلوگیری می کند.
 6. در 24 ساعت ابتدایی بعد از جراحی سپتوپلاستی حمام نروید.
 7. حتما در نوبت تعیین شده به بهترین جراح بینی کرج ، معالج مراجعه کنید ؛ زیرا در صورتی که بخیه ها جذب نشده باشند ، پزشک باید آن ها را بکشد.
 8. بهتر است از افرادی که سرما خورده یا مبتلا به یک بیماری واگیردار هستند ، دوری کنید.
 9. در مکان های پر از دود و گرد و غبار قرار نگیرید.
 10. برای دو هفته بعد از جراحی انحراف بینی در کرج ، از پرداختن به فعالیت ها و ورزش های پر جنب و جوش اجتناب کنید.

کاندیدهای مناسب برای انجام سپتوپلاستی

جراحی سپتوپلاستی در دوره نوجوانی و بزرگسالی انجام می شود ( سن مناسب برای دختران حداقل بعد از 16 سال و برای پسران پس از 17 تا 18 سال). در برخی موارد خاص ، به دلیل شرایط موجود دیگر سن بیمار در نظر گرفته نمی شود. علاوه بر این درصورت دارا بودن هریک از موارد زیر ، می تواند گزینه مناسبی بر ای انجام این جراحی باشید :

 • داشتن انحراف تیغه بینی به طوریکه عمل تنفس را دشوار می کند
 • خرناس شدید که در خواب شما اختلال ایجاد می کند.
 • ابتلا به سینوزیت مزمن

عوارض احتمالی جراحی انحراف بینی

عوارض ناشی از جراحی سپتوپلاستی به ندرت رخ می دهند و قابل پیشگیری هستند. اما نمی توان گفت که هیچ گونه عوارضی به دنبال ندارد. این عارضه ها عبارتند از : خونریزی ، زخم و جراحت ، ایجاد حفره بر روی تیغه بینی ، تغییر رنگ بینی ، کاهش حس بویایی. عفونت و خونریزی از جمله خطرات احتمالی هر جراحی هستند. بینی خود را تمیز نگه دارید و دست های خود را مرتب بشویید تا از ریسک این خطرات بکاهید.

پس از جراحی سپتوپلاستی چه تغییراتی حاصل می شود ؟

جراحت های موجود در بینی شما نسبتاً سریع بهبود می یابند و دشواری های موجود در عمل تنفس بلافاصله پس از اتمام جراحی سپتوپلاستی ، برطرف می شوند. با این حال روند کامل بهبودی تا حدودی کند است. غضروف و دیگر بافت های بینی پس از یک سال شکل نهایی خود را بدست می آورند. اکثر افراد پس از جراحی ، علائم و اثراتی مشاهده نمی کنند. در موارد اندکی ممکن است غضروف و یا بافت بینی جا به جا شود و راه تنفس را مسدود کند ؛ بنابراین برای برطرف کردن آن ، باید مجدداً جراحی صورت گیرد.

هزینه عمل سپتوپلاستی در کرج

هزینه عمل انحراف بینی در کرج را بیمه به دلیل درمانی بودن آن تقبل می نماید ، این در حالی است که در جراحی زیبایی بینی خود فرد باید همه هزینه های جراحی اعم از دستمزد پزشک و هزینه بیمارستان را متقبل گردد.