یکی از شایع ترین عمل های زیبایی که بیشتر افراد تمایل به انجام آن دارند، جراحی بینی می باشد که در اصطلاح علمی به آن رینوپلاستی گفته می شود. در برخی از افراد نیز به دلیل تصادف ، وارد شدن ضربه سخت به بینی یا به صورت وراثتی و بعد از به دنیا آمدن ، بینی کمی انحراف دارد که با انجام عمل جراحی انحراف بینی می توان آن را اصلاح نمود. در علم پزشکی به آن سپتوپلاستی نیز گفته می شود. در صورتی که متقاضی بخواهد هر دو عمل را طی یک پروسه ، بر روی بینی خود انجام دهد ، آن عمل سپتورینوپلاستی را سپتوپلاستی می نامند. در این عمل دکتر موسی علی احمدی ، بهترین جراح زیبایی بینی در کرج ، باید به صورت همزمان هم جراحی رینوپلاستی و هم سپتوپلاستی را انجام دهد.

 

سپتورینوپلاستی - دکتر موسی علی احمدی

مزایای سپتورینوپلاستی

انجام عمل سپتورینوپلاستی مزایای بسیار زیادی دارد که در ادامه مواردی از آن را بیان می کنیم :

 • بهبود شکل ظاهری بینی
 • برطرف شدن انحراف یا کج بودن تیغه دماغ
 • اصلاح انسداد دماغ و بهبود وضعیت تنفسی فرد
 • رفع مشکلاتی همچون آپنه خواب ، خر و پف و تنگی نفس
 • برقرار شدن تقارن و هماهنگی بینی با سایر اجزای صورت
 • بهبود عملکرد دماغ

پروسه روند جراحی سپتورینوپلاستی

این نوع جراحی به طور معمول با بیهوشی کامل انجام می شود ؛ چرا که مدت زمان انجام آن حداقل بین 1 الی 2 ساعت طول می کشد. جراح در این نوع عمل یک برش بر روی دیواره پوست بینی که در اصطلاح به آن موکوس گفته می شود ، ایجاد می کند و آن را از استخوان و غضروف بینی جدا می سازد. سپس قسمت های اضافی استخوان و غضروف را برداشته و انحراف بینی را از بین می برد. بهترین جراح بینی کرج ، می تواند در این بین ، میزان غضروف بینی را کاهش داده و فرم نوک بینی را نیز تغییر دهد. همچنین در صورتی که بینی دارای قوز باشد قسمت برآمده استخوان با استفاده از ابزار مخصوص تراشیده می شود. علاوه بر آن جراح می تواند با شکستن و کوچک تر کردن استخوان بینی ، تیغه بینی را صاف و نازک کند. در بعضی از موارد در صورتی که غضروف دماغ ضعیف باشد ، می توان جراحی بینی به همراه پیوند گرافت انجام داد.

پس از سپتورینوپلاستی چه توقعاتی داشته باشیم ؟

ایجاد تورم و کبودی در تمامی جراحی های بینی از جمله سپتورینوپلاستی کاملا طبیعی می باشد. در این نوع جراحی ممکن است در درون بینی بخیه های وجود داشته باشند که معمولا از نوع جذبی بوده و پس از بهبودی ، جذب پوست می شوند. پس از جراحی بر روی بینی گچ یا پانسمان وجود دارد ؛ از همین رو پزشک قبل از مرخص کردن شما نکات و دستورالعمل های مراقبتی لازم را می دهد.

ورم بینی بعد از عمل سپتورینوپلاستی

ورم های بینی و صورت ممکن است حدود 6 الی 12 ماه به طول انجامند اما پس از آن به طور کامل بهبود می یابند. در نتیجه قضاوت عجولانه نکنید و به مدت یک سال صبر کنید تا نتیجه نهایی را مشاهده نماید. برای کاهش سریع تر ورم می توانید از آّب میوه های همچون آناناس ، کرفس و هویج استفاده کنید.

عوارض و خطرارت سپتورینوپلاستی

تمامی جراحی های بینی ممکن است به همراه خود عوارضی را به وجود آورند و در صورتی که فرد به دستورات و نکات مراقبتی گفته شده توسط پزشک توجه نکند و آن ها را به خوبی انجام ندهد یا در انتخاب بهترین جراح  و متخصص گوش و حلق و بینی در کرج ، بی توجهی و سهل انگاری کرده باشد ، امکان دارد عوارض جدی تری نمود یابند که عبارت اند از :

 • خونریزی یا خون دماغ شدن های زیاد و شدید
 • ایجاد مشکلات تنفسی طولانی مدت
 • وارد شدن آسیب یا سوراخ شدن تیغه سپتوم دماغ
 • تغییر در حس بویایی افراد
 • آسیب زدن به عصب ها و بی حس شدن بینی و دندان های پیشین ( این مورد به ندرت اتفاق می افتد)
 • عدم دستیابی به نتیجه مطلوب

همانطور که گفته شد متقاضیان انجام جراحی سپتورینوپلاستی باید به یاد داشته باشند که یک جراح بینی خوب در کرج را انتخاب کنند که علاوه بر داشتن دانش و مهارت در زمینه عمل سپتوپلاستی ، تجربه بسیار زیادی نیز داشته باشد.

هزینه عمل سپتورینوپلاستی

هزینه این نوع عمل بستگی به مدت زمانی که طول می کشد و همچنین میزان دستمزد پزشک ، کادر درمان و بیمارستان دارد. از همین رو هزینه سپتورینوپلاستی همانند سایر جراحی ها معین نمی باشد. برای آگاهی از هزینه ها ، بهتر است یک جلسه نزد پزشک بروید تا هم از ایشان درباره نوع عمل مشاوره بگیرید و هم از تمامی هزینه های که باید پرداخت کنید آگاهی کسب کنید. مراجعه حضوری هم باعث فهمیدن درست هزینه ها می شود و هم در صورتی که سوالی ذهن شما را مشغول کرده باشد می توانید همان لحظه از پزشک بپرسید.

هدف از جراحی سپتوپلاستی

هدف اصلی از انجام سپتوپلاستی ، اصلاح سپتوم بینی به منظور تقویت و بهبود عملکرد تنفسی از راه بینی می باشد. زمانی که غضروف هایی که دو سوراخ بینی را از یکدیگر جدا می کند ، خارج از محل خود قرار داشته باشد ، سپتوم منحرف می شود که این وضعیت مشکلات تنفسی ، درد در صورت و خون دماغ را در فرد ایجاد می کند. این جراحی سرپایی بوده و می تواند با بیهوشی عمومی و یا موضعی انجام شود. انحراف سپتوم بینی در برخی افراد مادرزادی است اما ممکن است در برخی افراد به دلیل وارد شدن ضربه به بینی ایجاد شود. افرادی که دچار انحراف بینی هستند ، یکی از راه های عبور هوا در بینی آن ها کوچک تر از سمت دیگر بینی است که همین موضوع موجب اختلال در تنفس می شود. تنها راه درمانی این جراحی سپتوپلاستی می باشد.

مراقبت های بعد از عمل سپتورینوپلاستی

 • به مدت 4 الی 6 ماه از انجام ورزش های سنگین پرهیز نمایید.
 • غذاهای نرم که نیازی به جویدن زیاد ندارد ، مصرف کنید.
 • از وارد شدن ضربه به بینی جلوگیری کنید.
 • از مصرف دخانیات و الکل جدا پرهیز نمایید.
 • به صورت مرتب و در ساعت مشخص شده ، داروهایی که پزشک برای شما تجویز نموده است را مصرف نمایید.
 • به صورت طاق باز استراحت کنید و برای راحتی بیشتر ، 2 بالش در زیر سر خود قرار دهید.
 • برای کاهش تورم از کیسه یخ به صورت غیر مستقیم استفاده کنید و مصرف نمک را در وعده های غذایی کاهش دهید.

آیا روش جایگزینی برای سپتورینوپلاستی وجود دارد ؟

دکتر موسی علی احمدی ، بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در کرج در همین راستا بیان می کند ، در صورتی که انحراف سپتوم بینی داشته باشید ، تنها راه درمانی ممکن انجام جراحی سپتوپلاستی می باشد. در صورت تمایل می توانید این عمل را همراه با جراحی زیبایی بینی انجام دهید که در این صورت علاوه بر اصلاح تیغه سپتوم ، مشکلات ظاهری بینی نیز اصلاح می شود.