جراحی زیبایی گوش که در اصطلاح به آن اتوپلاستی نیز گفته می شود از جمله متداول ترین جراحی های زیبایی است که هدف از انجام آن تغییر شکل ، مکان و سایز گوش ها می باشد. چنانچه شما نیز جزو اشخاصی هستید که با ظاهر گوش های تان مشکل داشته و از این موضوع ناراحت هستید ممکن است نیاز به جراحی گوش داشته باشید. البته باید این نکته را هم بگوییم که اتوپلاستی تنها مشکلات مادرزادی گوش ها را برطرف نکرده بلکه با انجام این عمل جراحی می توان مشکلاتی که در اثر حادثه در گوش ها پدید آمده است را نیز برطرف کرد. دکتر موسی علی احمدی بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در کرج ، در این راستا توضیحاتی را ارائه داده است.

 

جراحی زیبایی گوش

انواع تکنیک های جراحی اتوپلاستی

اصلاح گوش های برجسته

مشکلات مربوط به گوش ممکن است در شرایط مختلفی رخ دهد و این عضو را تحت تاثیر قرار دهد. برای مثال عده بسیاری از افراد به صورت مادرزادی با گوش هایی بزرگ و برجسته متولد می شوند و برخی دیگر با وارد شدن یک اسیب جدی و شدید ، مشکلاتی را در نواحی مختلف گوش تجربه می کنند. در هر صورت هر دو این موارد می توانند اعتماد بنفش شما را تحت تاثیر قرار دهد. در این مواقع جراحی زیبایی گوش می تواند هر گونه ناهنجاری را بهبود بخشد و سبب بازگشت اعتماد بنفس تان شود. به همین منظور تنها لازم است به بهترین جراح اتوپلاستی در کرج با تجربه مراجعه کنید تا بعد از انجام بررسی های لازم فرایند جراحی را جهت بهبود شکل ظاهری گوش های شما انجام دهد.

ترمیم پارگی پرده گوش

ممکن است جراحی گوش جز شکل ظاهر در نواحی دیگر نیز انجام شود ، بهتر است بدانید که پرده گوش غشای بسیار ظریف و نازک است ، که گوش میانی و گوش بیرونی را از یکدیگر جدا می کند. عوامل بسیاری می توانند بر روی این عضو تاثیرات منفی بگذارند که دچار پارگی شود. در پی پارگی پرده گوش ،ممکن است از میزان شنوایی افراد کاسته شود یا حتی ممکن است افراد برای مدتی شنوایی خود را از دست دهند ، که لازم است تا تکنیک های درمانی جهت ترمیم پرده گوش نیز انجام شود. همانطورکه اشاره کردیم ، عوامل متعددی در بروز این عارضه نقش خواهند داشت که می توان به ابتلای افراد به عفونت گوش میانی ، وارد شدن ضربه هایی شدید و صدا های بسیار بلند با موج صوتی قوی و حتی ابتلای افراد به باروتروما فشاری نیز اشاره کرد.

البته در جراحی زیبایی گوش ها ، تمرکز اصلی جراح خوب در کرج بر شکل ظاهری بوده و هیچ گونه تغییراتی را در ساختار داخلی و میانی گوش ها انجام نمی دهد.

مشکلات قابل رفع با جراحی گوش چیست؟

با انجام این عمل زیبایی گوش می توان مشکلات عدیده ای را رفع نمود که در ذیل به تعدادی از شایع ترین آن ها اشاره کرده ایم:

 • گوش ها نسبت به سر بزرگتر باشند.
 • یک یا هر دوی گوش ها از سر دورتر قرار گرفته باشند.
 • سایز گوش ها با هم یکی نبوده و این موضوع بسیار واضح باشد.
 • اشخاصی که لاله گوش آن ها به طور مادرزادی تشکیل نشده باشد.
 • فرد از نتیجه جراحی قبلی خود رضایت کافی را نداشته باشد و غیره.
 • یک یا هر دو گوش بر اثر استفاده از گوشواره های سنگین پاره شده باشد.
 • گوش هایی برجسته تر از حد طبیعی که در اصطلاح به آن ها بلبله گوش یا گوش های خفاشی گفته می شود.
 • تمام یا قسمتی از گوش در اثر حادثه از بین رفته باشد که در این صورت اتوپلاستی با هدف بازسازی شکل ظاهری گوش انجام می گیرد.

عمل زیبایی گوش را در چه سنی انجام دهیم؟

طبق فرمایشات بهترین جراح گوش ، حلق و بینی در کرج ، چنانچه گوش به طور مادرزادی دچار مشکل باشد بهتر است جراحی زیبایی گوش در سنین کودکی و بعد از 5 سالگی انجام شود زیرا در این مدت زمان گوش ها به اندازه لازم رشد کرده و آماده جراحی هستند. گوش ها در سنین پایین تر از انعطاف بیشتری برخوردار بوده و جراحی آن ها راحت تر خواهد بود. همچنین با این کار نواقص ظاهری گوش های کودک پیش از رفتن به مدرسه اصلاح شده و از تمسخر بچه های دیگر که ممکن است بر روحیه ش تاثیر مخرب زیادی بگذارد در امان خواهد ماند.

 

جراحی زیبایی گوش

 

کاندیدای مناسب جراحی گوش چه کسانی هستند؟

کودکانی که خواستار انجام جراحی زیبایی گوش هستند باید از شرایط ذیل برخوردار باشند:

 1. کودکان سالمی که به عفونت های درمان نشده گوش مبتلا نبوده و دچار هیچگونه بیماری تهدید کننده ای نیستند.
 2. کودکانی با حداقل 5 سال سن یا کودکانی که غضروف گوش های شان رشد لازم برای جراحی را داشته است.
 3. کودکانی که قادر به اجرای درست دستورالعمل ها بوده و با پزشک خود هماهنگ باشند.
 4. همچنین افراد نوجوان و بزرگسال نیز باید علاوه بر برخورداری از وضعیت روحی و جسمی سالم، به مصرف مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی اعتیاد نداشته و از نتایج این جراحی انتظارات واقع بینانه داشته باشند.

در طول جراحی گوش چه اتفاقی می افتد؟

تکنیک های بسیاری برای جراحی زیبایی گوش وجود داشته و این نوع ایراد موجود در گوش ها و صلاحدید جراح گوش خوب و با تجربه در کرج دکتر علی احمدی است که تکنیک مورد استفاده در جراحی را تعیین می نماید. محل ایجاد برش و بخیه ها در هر تکنیک متفاوت می باشد، پزشک شما می تواند برش های لازم را در نواحی ذیل ایجاد نماید:

 • پشت گوش ها
 • داخل چین های درونی گوش ها

پزشک خوب در کرج برای انجام این جراحی زیبایی ابتدا موضع مورد نظر را با الکل یا سایر مواد ضدعفونی کننده استریل نموده و سپس با توجه به شرایط بیمار و صلاحدید خود او را تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی قرار می دهد. در مرحله بعدی برش یا برش های لازم را به منظور دسترسی به غضروف های گوش ایجاد می نماید سپس اقدامات لازم جراحی زیبایی گوش که می تواند تغییر در موقعیت غضروف ها یا حذف آن ها باشد را انجام داده و غضروف باقی مانده را در مکان مناسب خود جایگذاری کرده و شکل جدید آن را با بخیه های داخلی حفظ می نماید. همچنین برای بستن برش های خارجی از بخیه های دیگر استفاده می نماید. لازم به ذکر است که انجام این جراحی حدوداً 2 ساعت به طول می انجامد.

عوارض ناشی از اتوپلاستی چیست؟

بهتر است بدانید که برخی عوارض بعد از هر نوع عمل جراحی وجود خواهد داشت ، که اتوپلاستی نیز همانند آن ها با عوارضی همچون خونریزی ، عفونت و عدم تقارن در هر دو گوش و غیره نیز همراه خواهد بود. اما موارد ذکر شده در ادامه از نوع شایع نبوده و به ندرت رخ می دهد که البته می تواند به صورت دائمی باقی بماند.

باقی ماندن محل برش و زخم ها: ممکن است بعد از جراحی زیبایی گوش ، محل برش خورده به صورت یک خط و یک زائده بسیار باریک و جزئی باقی بماند ، با توجه به آن که این برش در محلی غیر قابل مشاهده خواهد بود یک عارضه مهم و مشکل ساز نمی باشد.

عدم تقارن میان گوش ها: عدم تقارن میان هر دو گوش اگر به صورت جزئی و غیر قابل مشاهده باشد مانعی نخواهد داشت ، زیرا جراح در این مواقع مشکلات و اختلالات شایع تری را بررسی کرده و درمان می کند و توجهی به موارد غیر ضروری نمی کند .

بی حسی در پوست گوش : جراحی زیبایی گوش به خصوص به هنگام جا به جایی مجدد گوش ها می تواند به طور موقت سبب از بین رفتن حس در پوست گوش افراد شود ، که این عارضه به ندرت پیش خواهد آمد و ممکن است در برخی مواقع  به صورت دائمی باقی بماند.

اصلاح بیش از حد گوش ها: طی این پروسه جراحی گوش می توان سبب ایجاد حالت غیر طبیعی در ظاهر شد ، به گونه ای که گوش های افراد به پشت سر محکم شده باشند.

 

جراحی زیبایی گوش

 

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش چگونه است ؟

مراقبت های بعد از جراحی گوش عبارتند از:

 • یک رژیم غذایی متعادل را دنبال کنید.
 • در زمان مصرف داروهای مسکن، از مصرف الکل اجتناب کنید.
 • اگر به همراه آهن، ویتامین استفاده می کنید، اندازه مصرف متناسب با ظرفیت بدن تان باشد.
 • سیگار نکشید، چون سیگار کشیدن روند بهبود را به تعویق انداخته و خطر عوارض جانبی را افزایش می دهد.
 • داروهای مسکن را طبق تجویز بهترین جراح گوش در کرج دکتر موسی علی احمدی مصرف کنید. از مصرف آسپرین و محصولات حاوی آسپرین جز در صورت صلاحدید پزش خودداری کنید.
 • از یکی از دوستان یا نزدیکان بخواهید تا بعد از جراحی شما را به منزل رسانده و به مدت 1 تا 2 روز بعد از جراحی شما را در امور مختلف یاری رساند.
 • کاهش فعالیت می تواند باعث افزایش احتمال وقوع یبوست شود، بنابراین شما باید میوه خام بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کرده و حتماً میزان مصرف مایعات را نیز افزایش دهید.
 • حتی زمانی که داروهای مسکن مصرف نمی کنید، به مدت 3 هفته از مصرف الکل خودداری کنید. چون مصرف الکل باعث ریتانسیون یا احتباس مایعات می شود.

سطح فعالیت من چقدر باید باشد ؟

 • معمولاً چند ساعت بعد از جراحی زیبایی گوش ، می توانید برخیزید و قدم بزنید.
 • تا زمانی که داروهای مسکن (نارکوتیک) مصرف می کنید رانندگی نکنید.
 • شما باید از فعالیت های سنگین و ورزش های برخوردی، به مدت 1 تا 2 ماه اجتناب کنید.
 • شما می توانید 5 تا 10 روز بعد از جراحی، فعالیت های اجتماعی کامل خود را از سر بگیرید.
 • بزرگسالان برحسب نوع شغل تقریباً 5 روز بعد از جراحی، می توانند به محل کار خود بازگردند.
 • کودکان در صورت محتاط بودن در هنگام حضور در زمین بازی، بعد از 7 روز می توانند به مدرسه بازگردند.
 • به مدت 1 ماه از شرکت در فعالیت هایی که احتمال خم شدن گوش در آن ها وجود دارد خودداری کنید.
 • هرچه سریع تر قدم زدن را شروع کنید؛ چون قدم زدن به کاهش تورم و احتمال تشکیل لخته های خون کمک می کند.

آیا ممکن است طی اتوپلاستی افراد شنوایی خود را از دست بدهند؟

مکانسیم شنوایی تمامی افراد در گوش میانی و داخلی بوده که طی جراحی زیبایی گوش هیچ گونه آسیبی به اعضای داخلی آن وارد نخواهد شد و افراد  با کاهش شنوایی هرگز مواجه نخواهد شد.

رژیم غذایی توصیه شده توسط پزشکان بعد از جراحی گوش

بهتر است افراد رژیم غذایی بعد از جراحی زیبایی گوش را با مصرف مایعات فراوان آغاز کنند و به مرور مواد غذایی رقیق و نرم را مورد مصرف قرار دهند. انجام و رعایت این دسته از موارد در رژیم غذایی می تواند ، از وارد شدن آسیب و کاهش درد ناشی از جویدن غذا به بیماران کمک بسیاری نیز کند.

نتیجه حاصل از اتوپلاستی چگونه است؟

افراد می توانند بلافاصله پس از پایان جراحی زیبایی گوش و بهوش آمدن تغییرات ایجاد شده را به راحتی مشاهده کنند ، البته نتیجه نهایی بعد از گذراندن 6 الی 7 هفته از دوره نقاهت و بهبودی کامل بوده ، که نتیجه در آن رضایت بخش خواهد بود.

 

 

چگونه می توانم از زخم هایم مراقبت کنم ؟

 • اجازه بدهید استری استریپ ها در محل خود باقی بماند.
 • حداقل به مدت 12 ماه، اسکارها را در معرض نور خورشید قرار ندهید.
 • شما می توانید 5 روز بعد از جراحی یا در زمان صلاحدید جراح گوش خوب و باتجربه در کرج دکتر علی احمدی ، موهای تان را با شامپو بشویید.
 • اگر ناچارید در معرض نور خورشید باشید، همیشه از کرم های ضد آفتاب قوی (SPF30  یا بالاتر) استفاده کنید.
 • برش های جراحی زیبایی گوش را تمیز نگه دارید و آن ها را جهت کنترل علائم عفونت، به صورت روزانه مراقبت کنید.
 • به مدت 3 تا 4 روز بعد از جراحی، محل جراحی را به سبک عمامه پانسمان کنید. پس از آن شب ها، به مدت 3 تا 6 هفته از یک هدبند تمیز استفاده کنید.

دوره نقاهت افراد بعد از جراحی گوش ها

زمان مورد نیاز افراد جهت استراحت و گذراندن دوره نقاهت جراحی زیبایی گوش مشخص نمی باشد و در هر فردی متفاوت است . اما به طور کلی تمامی علائم و عوارض در هفت الی ده روز ابتدایی بهبود یافته که زیبا جویان در این بازه زمانی نیاز به استراحت خواهند داشت. همچنین بهتر است تمامی نکات مراقبتی برای گذراندن بهتر دوره نقاهت و سرعت بخشیدن به آن به خوبی رعایت شود.

بعد از جراحی زیبایی گوش چه احساسی خواهم داشت ؟

 • حساسیت ناحیه درمان تا 3 ماه طول خواهد کشید.
 • بخشی از تورم و کبودی، 10 تا 14 روز طول می کشد.
 • بی حسی را در اطراف نواحی جراحی، احساس خواهید کرد.
 • معمولاً یک اسکار جزئی در پشت گوش وجود دارد که در نهایت محو می شود.
 • ذوق ذوق کردن، درد، تورم، قرمزی و بی حسی موقتی را تجربه خواهید کرد.
 • پوشش یا پانسمان با فشار بالا ، در اطراف سر و گوش ها به سبک عمامه پیچیده می شود.
 • انتظار نداشته باشید که هر دو گوش بدون عیب و نقص باشد، چون کاملاً متقارن بودن گوش ها، غیر ممکن بوده و امری غیر طبیعی می باشد.

جلسات فالوآپ چگونه خواهد بود ؟

تمام بخیه ها بعد از جراحی زیبایی گوش ظرف مدت 1 تا 2 هفته کشیده شده یا جذب خواهند شد.

چه زمان باید با پزشک، تماس گرفت ؟

در صورت مواجه با موارد زیر با پزشک تماس بگیرید:

 • در صورت داشتن تب بالا
 • در صورت افزایش تورم و کبودی
 • در صورت شکل گیری لخته خون در گوش
 • در صورت از بین رفتن حس یا قدرت حرکت در ناحیه درمان
 • در صورت ماندگار بودن تورم و قرمزی برای بیش از چند روز
 • در صورت مشاهده قرمزی افزایش یافته در طول برش ها
 • در صورت داشتن درد شدیدی که با مصرف داروی مسکن نیز تسکین پیدا نکند
 • در صورت ترشح مایع زرد یا سبز رنگ از برش ها یا در صورت احساس بوی بد در این ناحیه
 • در صورت بروز عوارض جانبی از قبیل جوش، حالت تهوع، سردرد و استفراغ بعد از مصرف داروها
 • در صورت خونریزی بعد از جراحی زیبایی گوش از ناحیه برش که با فشار ملایم نیز قابل کنترل نباشد

هزینه جراحی  گوش در کرج

در ابتدا باید بگوییم که بیمه هزینه جراحی زیبایی گوش یا هر جراحی دیگری که با اهداف زیبایی صورت می گیرد را تقبل نمی کند. هزینه دقیق این جراحی زیبایی با توجه به فاکتورهایی همچون هزینه بیمارستان، دستمزد جراح ، هزینه داروها و غیره برآورد می شود.