جراحی بینی را می توان هم برای عمل های زیبایی که برای تغییر ظاهر بینی و هم برای جراحی درمانی بینی برای بهبود عملکرد ، انجام داد. عمل درمانی بینی با جراحی زیبایی دماغ متفاوت است ؛ زیرا در عمل بینی عملکردی ، هدف تغییر آناتومی بینی برای رفع انسداد می باشد. رینوپلاستی فانکشنال از نظر مدت زمان جراحی و نقاهت مشابه جراحی زیبایی بینی است. این جراحی معمولا سرپایی انجام می شود و دکتر موسی علی احمدی ، بهترین جراح بینی کرج ، برای انجام آن ، حداقل 2 تا 4 ساعت به زمان نیاز دارد. در این روش از کمترین برش استفاده می شود و معولا نیاز به گچ گرفتن ندارد. از آتل‌های نرم داخل بینی و آتل بیرونی استفاده می شود که حدود 5 تا 7 روز پس از جراحی برداشته می‌شوند. در بیشتر موارد برای بستن محل برش ها از بخیه های جذبی استفاده می شود.

 

جراحی درمانی بینی - دکتر موسی علی احمدی

چرا افراد جراحی بینی را انجام می دهند ؟

این دو روش جراحی ارتباط نزدیکی با هم دارند ؛ زیرا شکل و عملکرد بینی در هم تنیده شده است. عدم تقارن قابل مشاهده در ظاهر به احتمال زیاد نشان دهنده ساختارهای نامناسب در داخل بینی است. چنین بی‌نظمی‌هایی می‌توانند جریان آزاد هوا را مختل کنند و باعث انسداد شود و تنفس را به کاری دشوار تبدیل می‌کنند. در بسیاری از موارد ، اصلاح مشکلات داخلی منجر به تغییر ظاهر بیرونی می شود.

جراحی بینی درمانی

مشکلات رایجی در بیمارانی که خواهان انجام جراحی درمانی بینی هستند ، مشاهده می‌شود که شامل باریکی بیش از حد سوراخ های بینی است و باعث انحراف غضروف می باشد که به نام سپتوم شناخته می شود. سپتوم ممکن است به دلیل رشد طبیعی خود کج باشد ، یا ممکن است به دلیل اصابت ضربه منجر به انحراف شده باشد. روشی برای صاف کردن سپتوم به عنوان سپتوپلاستی شناخته می شود. قرار دادن غضروف به گونه‌ای که به‌جای زاویه‌دار ، به‌طور عمودی قرار گیرد ، می‌تواند به هوا اجازه دهد راحت‌تر در هر سوراخ بینی حرکت کند. یکی دیگر از مشکلات رایج عملکردی شامل آلرژی ها ، هورمون ها یا عفونت های سینوسی است که باعث بزرگ شدن پولیپ ها می شود. این ساختارها به دلیل شکل پوسته مانند ، آن ها به عنوان مخروط بینی نیز شناخته می شوند ، هوا را در حین حرکت در مجرای بینی گرم و مرطوب می کنند و باعث مشکل در تنفس می شود.

جراحی زیبایی بینی

افرادی که به دنبال جراحی زیبایی بینی هستند نیز اغلب عدم تقارن را به عنوان مشکلی که می خواهند اصلاح کنند ذکر می کنند. بینی که به سمت چپ یا راست کج می‌شود ، خم می‌شود یا بیش از حد به سمت راست یا چپ متمایل می‌شود ، می‌تواند توجهات را به خود جلب کند ، به‌ویژه زمانی که بقیه اجزای صورت به طور متقارن در یک راستا قرار گرفته باشند. سایر مشکلات زیبایی که جراحی بینی می تواند برطرف کند عبارتند از سوراخ های بینی بیش از حد پهن ، نوک بینی پهن و برآمدگی یا فرورفتگی واضح در پل بینی. مردان و زنانی که احساس می‌کنند بینی‌شان خیلی بزرگ است ، اغلب متوجه می‌شوند که آن با سایر اجزای صورت شان تناسب ندارد. اغلب اوقات ، اصلاح یک ناحیه کلیدی می تواند نتایجی را به همراه داشته باشد که باعث می شود کل بینی با چشم ها ، دهان ، پیشانی و سایر قسمت های صورت تناسب بهتری داشته باشد. می توان همراه با جراحی زیبایی بینی ، جراحی درمانی بینی را نیز انجام داد و مشکلات مربوط به عملکرد تنفسی را بهبود بخشید.

انواع جراحی درمانی بینی

جراحی انحراف تیغه بینی :

جراحی درمانی بینی با هدف رفع مشکلات تنفسی بیمار ، سردردهای ناشی از انحراف سپتوم و خروپف ، انجام می شود. در این نوع از جراحی برش هایی در داخل سوراخ های بینی ایجاد شده و ساختار تیغه بینی اصلاح می شود تا مشکل تنفسی فرد بهبود پیدا کند. البته باید دقت داشته باشید تا انحراف بینی را با کجی بینی یکسان ندانید ، زیرا ممکن است فردی بینی کج داشته باشد ، اما به مشکل تنفسی دچار نباشد.

درمان شکستگی بینی :

شکستگی بینی می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد . در صورتی که بلافاصله بعد از شکستگی بینی به دکتر موسی علی احمدی ، بهترین دکتر بینی در کرج ، مراجعه نمایید ، بینی شکسته جا انداخته می شود. در غیر اینصورت ، می توان شکستگی بینی را با جراحی درمانی بینی رفع نمود. لازم است برای انجام جراحی زیبایی در بینی شکسته ، چند ماه صبر کرد.

درمان سینوس :

عمل درمانی سینوس از دیگر جراحی های درمانی بینی می باشد. در این روش روی بینی هیچ برشی انجام نمی شود و از طریق آندوسکوپیک سوراخ های بینی ، این عمل را انجام می دهند. علائم سینوس التهاب در مخاط داخل بینی ، تورم ، ترشحات چرکی پشت حلق می باشد که با جراحی درمانی سینوس به راحتی قابل برطرف شدن است. در مرحله اول برای درمان سینوس دارو تجویز می شود ، اما اگر بیمار جوابی دریافت نکند می تواند به سراغ جراحی درمانی سینوس برود.

پولیپ بینی :

به تورم پوشش درون بینی ، پولیپ گفته می شود که علت اصلی آن سینوس های غربالی شکل است که در دیواره های جانبی حفره بینی تخلیه می گردد. پولیپ بینی شامل مایع التهابی است که می تواند به عفونت یا آلرژی مربوط باشد.

در رابطه با پولیپ بینی بیشتر بدانید

 • پولیپ می تواند بدخیم و یا خوش خیم باشد.
 • پولیپ های خوش خیم در بیشتر موارد هیچ گونه علائمی ندارد و به سختی می توان آن را تشخیص داد.
 • پولیپ های بدخیم با علائمی مثل مشکلات تنفسی ، سردرد و غیره همراه است.
 • پولیپ بینی با سرماخوردگی علائم مشابه زیادی دارد و ممکن است تشخیص آن برای فرد دشوار باشد و به همین علت نیاز است حتما به بهترین متخصص گوش و حلق و بینی کرج ، مراجعه شود تا به صورت دقیق تشخیص داده شود.

اقدامات لازم قبل از جراحی درمانی بینی

 • یک جراح خوب و متبحر انتخاب نمایید.
 • در صورتی که داروی خاصی مصرف می کنید و با به بیماری دچار هستید ، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورتی که به داروی خاصی حساسیت دارید ، حتما دکتر علی احمدی ، بهترین جراح بینی در کرج را در جریان بگذارید.
 • از مصرف دارو هایی که موجب رقیق شدن خون می شود ، خودداری کنید ؛ زیرا ممکن است در حین جراحی درمانی بینی ، خون ریزی را افزایش دهد.
 • از مصرف سیگار ، قلیان ، مشروبات الکلی به مدت 14 روز خودداری نمایید.
 • آزمایش و عکسبرداری هایی که پزشک برایتان تجویز نموده است را انجام دهید.
 • در روز عمل جراحی بینی ، حتما 8 ساعت قبل از عمل ناشتا باشید.