همه چیز در مورد عمل جراحی ترمیمی بینی

هدف اصلی از انجام جراحی ترمیمی بینی که بسیاری از افراد از آن با نام جراحی بینی ثانویه یاد می کنند اصلاح و درمان نتایج نامطلوبی است که از جراحی بینی قبلی بر جای مانده است. این مشکلات می توانند ایرادات ظاهری یا مشکلاتی باشند که در عملکرد بینی ایجاد شده یا پزشک به دلیل عدم مهارت کافی طی جراحی بینی قبلی قادر به رفع آن ها نبوده یا نوع پوست و ساختار بینی فرد در ترمیم و یا تروما‌ و عدم مراقبتهای مناسب بعد عمل باعث ایجاد آن شده است.

 

جراحی ترمیمی بینی

 

چنانچه بیمار رضایت کافی (منطقی) از نتایج به دست آمده از عمل بینی قبلی خود را نداشته باشد می تواند با  جراح بینی خود یا یک جراح مجرب و دیگر و با انجام جراحی بینی ترمیمی به نتایج دلخواه خود دست یابد. به بیان دیگر جراحی بینی ثانویه یا ترمیمی بعد از ناموفق بودن جراحی بینی اول این امکان را به فرد می دهد تا بینی خود را مجدداً فرم داده، مشکلات عملکردی – تنفسی موجود در آن را رفع کرده و زیبایی خود را ارتقا ببخشد.

قابل توجه مراجعین محترم در دست بهترین جراحان دنیا حدود ۱۵ درصد احتمال نیاز به ترمیم یا جراحی مجدد وجود دارد، پس فرد کی برای جراحی بینی مراجعه می‌کند باید این نکته مهم را در نظر بگیرد

جراحی بینی ترمیمی با جراحی بینی اولیه چه تفاوتی دارد؟

هر دو این جراحی ها به منظور ارتقای زیبایی و عملکرد بینی صورت می گیرند با این تفاوت که جراحی بینی ترمیمی پس از ناموفق بودن جراحی بینی اولیه صورت می پذیرد و دشوارتر از آن می باشد.

دلیل این دشواری نیز به دلیل پیچیده تر بودن روند جراحی است. در نتیجه در شرایطی می توان به نتایج مطلوب و رضایت بخش از آن دست یافت که پزشک انتخاب شده برای جراحی ، بر تکنیک های پیشرفته عمل بینی کاملاً مسلط بوده و از ساختار بینی درک عمیقی داشته باشد.

 

جراحی ترمیمی بینی

 

چرا نمی توان بلافاصله بعد از جراحی بینی اولیه برای ترمیم بینی اقدام کرد؟

پس از جراحی بینی ( به ویژه جراحی بینی گوشتی ) مقدار زیادی ورم در بینی بروز کرده و همین امر موجب می شود تا فرد قادر به مشاهده نتیجه نهایی جراحی نبوده و برای تصمیم گیری دچار اشتباه شود. بارها با افرادی مواجه شده ایم که در روزهای ابتدایی بعد از جراحی لب به شکایت گشوده و به طور مثال از عدم تقارن سوراخ های بینی خود ناراضی هستند که این مشکل بعد از مدتی و پس از فروکش کردن کامل تورم برطرف شده و بسیار از فرم بینی خود راضی بوده اند. از همین رو تا زمان فروکش کردن کامل ورم بینی تان صبوری کرده و سپس تصمیم بگیرید.

از طرف دیگر برای اینکه جراحی بینی ترمیمی قابل انجام باشد لازم است تا زخم های ایجاد شده در جراحی بینی اولیه به طور کامل بهبود یافته، غضروف ها و پوست و سایر ساختمان بینی استحکام لازم برای یک جراحی دیگر را داشته باشد. در غیر اینصورت یک جراحی دیگر را تاب نخواهد آورد که این امر نیازمند گذشت حدود 1 سال و در برخی حتی بیشتر از این مدت زمان می باشد.

چه مشکلاتی را می توان با جراحی بینی ترمیمی رفع کرد؟

از جمله ایراداتی که با این جراحی قابل رفع هستند عبارتنداز:

  • مشکلات تنفسی
  • بینی کوتاه
  • بینی کج
  • قوز بینی
  • نوک بینی غیرطبیعی
  • بدشکلی بینی
  • بینی بزرگ
  • جای زخم قابل رویت
  • زیبایی نامتوازن بینی
  • سوراخ بینی نامتقارن

 

جراحی ترمیمی بینی

 

ریکاوری جـراحی بینی ترمیمی

ریکاوری و روند بهبودی این جراحی و همچنین مراقبت هایی که فرد باید بعد از آن رعایت نماید کاملاً مشابه جراحی بینی اولیه می باشد. بیمار با توجه به میزان عوارضی که در او بروز کرده است ( اعم از تورم و کبودی ) باید 1 هفته تا 10 روز پس از جراحی را در منزل سپری نماید. بعد از این عمل جراحی نیز همچون جراحی اولیه بر روی بینی اسپلینت یا گچ قرار داده می شود که بیمار باید به مدت 7 روز از آن دربرابر هرگونه آسیب و خیس شدن حفظ نماید. پزشک بعد از گذشت 1 هفته، اقدام به برداشتن گچ یا اسپلینت می کند.

دستیابی به بهترین نتایج از این عمل جراحی نیازمند پیگیری روزمره فاکتورهای مهم در جراحی بینی و همچنین تعهد طولانی مدت می باشد. زیرا نتایج نهایی بعد از رفع کامل تورم که حدود 1 تا 2 سال بعد از جراحی حاصل می شود آشکار می شوند.