هدف اصلی از انجام جراحی ترمیمی بینی که بسیاری از افراد از آن با نام عمل بینی ثانویه یاد می کنند اصلاح و درمان نتایج نامطلوبی است که از جراحی بینی قبلی بر جای مانده است. این مشکلات می توانند ایرادات ظاهری یا مشکلاتی باشند که در عملکرد بینی ایجاد شده یا پزشک به دلیل عدم مهارت کافی طی جراحی بینی قبلی قادر به رفع آن ها نبوده یا نوع پوست و ساختار بینی فرد در ترمیم و یا تروما‌ و عدم مراقبتهای مناسب بعد عمل باعث ایجاد آن شده است. تا انتهای این مطلب از دکتر موسی علی احمدی ، بهترین جراح بینی کرج همراه باشید.

جراحی ترمیمی بینی - دکتر موسی علی احمدی

چنانچه بیمار رضایت کافی (منطقی) از نتایج به دست آمده از عمل بینی قبلی خود را نداشته باشد می تواند با دکتر بینی خود یا یک جراح مجرب و دیگر و با انجام جراحی بینی ترمیمی در کرج ، به نتایج دلخواه خود دست یابد. به بیان دیگر جراحی بینی ثانویه یا ترمیمی بعد از ناموفق بودن عمل بینی اول این امکان را به فرد می دهد تا بینی خود را مجدداً فرم داده ، مشکلات عملکردی – تنفسی موجود در آن را رفع کرده و زیبایی خود را ارتقا ببخشد. قابل توجه مراجعین محترم در دست بهترین جراحان دنیا حدود ۱۵ درصد احتمال نیاز به ترمیم یا جراحی مجدد وجود دارد ، پس فرد کی برای جراحی زیبایی بینی مراجعه می‌کند باید این نکته مهم را در نظر بگیرد

جراحی بینی ترمیمی با عمل بینی اولیه چه تفاوتی دارد؟

هر دو این جراحی ها به منظور ارتقای زیبایی و عملکرد بینی صورت می گیرند با این تفاوت که عمل بینی ترمیمی پس از ناموفق بودن جراحی بینی اولیه صورت می پذیرد و دشوارتر از آن می باشد. دلیل این دشواری نیز به دلیل پیچیده تر بودن روند جراحی است. در نتیجه در شرایطی می توان به نتایج مطلوب و رضایت بخش از آن دست یافت که پزشک انتخاب شده برای جراحی ، بر تکنیک های پیشرفته عمل بینی کاملاً مسلط بوده و از ساختار بینی درک عمیقی داشته باشد.

مزایای جراحی ترمیمی بینی

هیچ تضمینی مبنی بر رضایت کامل افراد در زمینه جراحی ترمیمی بینی وجود ندارد. اشخاص باید به طور جدی مزایا و خطرات را در نظر بگیرند و بر اساس آن تصمیم بگیرند. با توجه به اینکه جراحی بینی ثانویه قادر به برطرف کردن تمامی مشکلات نیست ، می تواند مزایای بسیار زیادی داشته باشد که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

اصلاح ناهنجاری‌های بینی: این عمل جراحی قادر به اصلاحات ساختاری و برطرف کردن خطاهای پزشکی می باشد.

بهبود عملکرد بینی: به حداکثر رساندن عملکرد بینی اغلب مهمترین مزیت رینوپلاستی ترمیمی است. ممکن است اختلالات در عملکرد بینی می تواند مادرزادی و یا ناشی از جراحی اولیه باشد.

ارتقا ظاهر بینی: ممکن است شما هزینه بسیار بالایی برای بینی خود صرف کرده باشید اما هنوز هم نتیجه مورد نظرتان را دریافت نکرده باشید با استفاده از عمل ترمیمی می توانید به تغییرات مورد نظرتان دست پیدا کنید.

جراحی ترمیمی بینی - دکتر موسی علی احمدی

چرا نمی توان بلافاصله بعد از جراحی بینی اولیه برای ترمیم بینی اقدام کرد ؟

پس از جراحی زیبایی بینی ( به ویژه جراحی بینی گوشتی ) مقدار زیادی ورم در بینی بروز کرده و همین امر موجب می شود تا فرد قادر به مشاهده نتیجه نهایی جراحی نبوده و برای تصمیم گیری دچار اشتباه شود. بارها با افرادی مواجه شده ایم که در روزهای ابتدایی بعد از جراحی لب به شکایت گشوده و به طور مثال از عدم تقارن سوراخ های بینی خود ناراضی هستند که این مشکل بعد از مدتی و پس از فروکش کردن کامل تورم برطرف شده و بسیار از فرم بینی خود راضی بوده اند. از همین رو تا زمان فروکش کردن کامل ورم بینی تان صبوری کرده و سپس تصمیم بگیرید. از طرف دیگر برای اینکه جراحی بینی ترمیمی در کرج ، قابل انجام باشد لازم است تا زخم های ایجاد شده در عمل بینی اولیه به طور کامل بهبود یافته ، غضروف ها و پوست و سایر ساختمان بینی استحکام لازم برای یک جراحی دیگر را داشته باشد. در غیر اینصورت یک جراحی دیگر را تاب نخواهد آورد که این امر نیازمند گذشت حدود 1 سال و در برخی حتی بیشتر از این مدت زمان می باشد.

فیلم جراحی بینی توسط دکتر موسی علی احمدی

چه مشکلاتی را می توان با جراحی بینی ترمیمی رفع کرد ؟

از جمله ایراداتی که با جراحی ترمیمی بینی قابل رفع هستند عبارتنداز :

 • مشکلات تنفسی
 • بینی کوتاه
 • بینی کج
 • قوز بینی
 • نوک بینی غیرطبیعی
 • بدشکلی بینی
 • بینی بزرگ
 • جای زخم قابل رویت
 • زیبایی نامتوازن بینی
 • سوراخ بینی نامتقارن

جراحی ترمیمی بینی - دکتر موسی علی احمدی

پروسه عمل ترمیمی بینی

پروسه جراحی ترمیمی بینی تحت بیهوشی عمومی آغاز می شود سپس پزشک برشی را در ناحیه کلوملا انجام می دهد و می تواند به ساختار بینی دسترسی کامل داشته باشد سپس تغییرات را انجام داده و در صورت نیاز از گرافت استفاده می کند و در نهایت موضع برش خورده بخیه خواهد شد. البته گاهی اوقات به دلیل اینکه تغییرات زیادی مورد نیاز نمی باشد پزشک روش بسته را بسیار مناسب تر می داند.

ریکاوری جـراحی بینی ترمیمی

ریکاوری و روند بهبودی این جراحی و همچنین مراقبت هایی که فرد باید بعد از آن رعایت نماید کاملاً مشابه عمل بینی اولیه می باشد. بیمار با توجه به میزان عوارضی که در او بروز کرده است ( اعم از تورم و کبودی ) باید 1 هفته تا 10 روز پس از جراحی را در منزل سپری نماید. بعد از این عمل جراحی نیز همچون جراحی اولیه بر روی بینی اسپلینت یا گچ قرار داده می شود که بیمار باید به مدت 7 روز از آن دربرابر هرگونه آسیب و خیس شدن حفظ نماید. پزشک بعد از گذشت 1 هفته ، اقدام به برداشتن گچ یا اسپلینت می کند. دستیابی به بهترین نتایج از این عمل جراحی نیازمند پیگیری روزمره فاکتورهای مهم در عمل زیبایی بینی و همچنین تعهد طولانی مدت می باشد. زیرا نتایج نهایی بعد از رفع کامل تورم که حدود 1 تا 2 سال بعد از جراحی حاصل می شود آشکار می شوند.

جراحی بینی ترمیمی - دکتر موسی علی احمدی

مراقبت های بعد از جراحی ترمیمی بینی

عملکرد بهبودی در هر شخصی با شخص دیگر می تواند متفاوت باشد به طور کلی نمیتوان برای ریکاوری بعد از عمل بینی ثانویه زمان مشخصی تعیین کرد اما دستورالعمل هایی وجود دارد که قادر هستند روند بهبودی را تا حدودی توسعه دهند.

 • تغذیه نقش بسیار اساسی در بهبود اشخاص خواهد داشت ، با بهره گرفتن از یک رژیم سالم ، گیاهی و مفید و همچنین استفاده از پروتئین ها ، سبزیجات و میوه ها بدن خود را تقویت کنید. نوشیدن مقدار زیادی آب باعث رفع خشکی بدن و هیدراته بودن ان خواهد شد.
 • سیگار نکشیدن یکی از مهم ترین نکات برای اشخاص می باشد که می تواند به خوب شدن زخم ها کمک خیلی زیادی کند.
 • عدم استفاده از داروهای رقیق کننده خون خونریزی را بسیار کاهش می دهد .
 • این نکته را در خاطر داشته باشید که بینی های استخوانی به دلیل پوست بسیار نازکی که دارند معمولا روند بهبودی سریع تری نسیت به افراد با بینی گوشتی دارند.

هزینه جراحی ترمیمی بینی در کرج

هزینه عمل ترمیمی کاملا بستگی به تغییری که قرار است انجام بگیرد دارد.در صورتی که بینی تان نیازمند اصلاحات خیلی کمی می باشد مطمئنا هزینه پایین تری نسبت به زمانی خواهد داشت که بینی تان ایراد ساختاری ، ظاهری و تنفسی دارد و نیازمند زمان و تخصص بیشتری از جانب پزشک می باشد . در صورتی که تصمیم به انجام این جراحی گرفته اید نباید خیلی به هزینه آن فکر کنید و مهم ترین نکته برایتان تخصص و تسلط کافی دکتر عمل بینی ، در زمینه جراحی های ترمیمی باشد. این عمل دارای ریسک بالایی می باشد بنابراین درمورد این موضوع باید بسیار تحقیق کنید.

پیوند غضروف در عمل بینی ترمیمی

از مواردی که در نتیجه و موفقیت جراحی ترمیمی بینی نقش دارد ، انتخاب نوع غضروف مناسب برای پیوند و بازسازی بینی است. در شرایطی که هدف افزایش و اصلاح نوک بینی و پل بینی باشد ، می توان با پیوند غضروف آن را ترمیم نمود و مشکلات ایجاد شده در جراحی بینی اولیه را برطرف کرد. اما بهترین غضروف برای پیوند بینی کدام است ؟ در واقع باید گفت اولین انتخاب جراحان بینی استفاده از غضروف های موجود در پل بینی می باشد ؛ در غیر اینصورت می توان از غضروف های پشت گوش و یا دنده استفاده نمود. درواقع غضروف های طبیعی بدن نسبت به پروتزهای مصنوعی بهترین انتخاب هستند ؛ چراکه ممکن است پروتزهای مصنوعی مانند گورتکس و یا سیلیکون مورد پذیرش بدن افراد قرار نگیرند و ریسک پس زدن آن و بروز عفونت وجود داشته باشد. در صورتی که این غضروف از نواحی بدن خود فرد گرفته شود ، ریسک بروز بسیاری از عوارض کاهش پیدا می کند. در مواردی که نیاز به غضروف کمتری باشد ، می توان آن را از پشت گوش تهیه نمود اما اگر به منبع غضروف بیشتری نیاز بود ، لازم است از غضروف های دنده کمک گرفته شود.

دقت داشته باشید که برای برداشتن غضروف برش بسیار کوچکی در پشت گوش و یا ناحیه دنده ایجاد می شود که مدتی بعد از جراحی بینی ترمیمی در کرج ، با رعایت مراقبت ها آثار آن از بین خواهد رفت.

جذب شدن غضروف بینی

در شرایطی که از غضروف های طبیعی خود بینی استفاده شود ، این احتمال وجود دارد که بعد از مدتی توسط بدن جذب شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل ، کیفیت غضروف های بینی توسط بهترین جراح ترمیمی بینی کرج ، بررسی می شود و در صورت نیاز از غضروف های نواحی دیگر بدن که کیفت بالایی دارند و احتمال جذب آن ها توسط بدن وجود ندارد ، استفاده خواهد شد.

چه افرادی نباید جراحی ترمیمی بینی انجام دهند ؟

ترمیم بینی یک روش جراحی آمریکایی است که برای تغییر شکل و اندازه بینی استفاده می ‌شود. اما به طور کلی ، افراد زیر ممکن است نباید جراحی ترمیمی بینی را انجام دهند :
 • افرادی که به دلایل پزشکی خاص قادر به تحمل جراحی نیستند ، مثلا افرادی که مشکلات قلبی ، آلرژی ، استئوپوروز (کاهش چگالی استخوان) یا دیابت شدید دارند.
 • افرادی که انتظار نتایج غیر واقعی را دارند یا از دیدگاه روان  شناختی با جراحی مشکل دارند.
 • افرادی که سن و تکامل جسمی کامل ندارند (کودکان و نوجوانان) ، مگر در مواردی که بینی آنها به شدت عوارض جسمی و روحی ایجاد می ‌کند.
 • افرادی که در حالت سلامتی عمومی نیستند ، مانند عفونت ‌های جاری ، عوارض خونریزی یا بیماری ‌های خاصی که ممکن است خطر جراحی را بیشتر کنند.
برای اطمینان ، مهم است که به مشورتی با جراح ترمیم بینی معتمد نیاز داشته باشید تا وضعیت شما بررسی و توصیه ‌های خاصی متناسب با شرایط شما داده شود.

اقدامات مهم قبل از جراحی ترمیمی بینی ؟

قبل از جراحی ترمیمی بینی برخی اقدامات مهم و ضروری وجود دارد. در ادامه به چند مورد از این اقدامات می ‌پردازم :
 • مشاوره با جراح بینی : در ابتدا ، مهم است که با جراح بینی مشورت کنید. او می‌ تواند به شما در خصوص جزئیات عمل جراحی ، انتظارات و نحوه آماده‌ سازی برای عمل کمک کند.
 • بررسی وضعیت سلامتی : پیش از جراحی ، شما باید وضعیت سلامتی خود را بررسی کنید. آزمایش‌ های خون ، آزمایش‌ های قلبی و سایر آزمایشات لازم ممکن است به شما توصیه شود.
 • مصرف داروها: در مشاوره با جراح، از وی درباره همه داروها یا مکمل‌هایی که استفاده می ‌کنید، مطلع شوید. برخی داروها می ‌توانند قبل از جراحی توسط شما قطع یا متوقف شوند.
 • محدودیت مصرف غذا و نوشیدنی : در روز قبل از جراحی ، ممکن است نیاز به رعایت یک رژیم غذایی خاص داشته باشید. همچنین ، قبل از عمل باید به خوبی هیدراته شوید در صورتی که از قبل تا حدی سیر شده باشید ، شاید در زمان جراحی پیش از اینکه بتوانید غذا یا نوشیدنی مصرف کنید.
 • ترک سیگار : اگر شما سیگاری هستید ، جراح ممکن است پیشنهاد دهد که قبل و بعد از جراحی ترمیمی بینی از مصرف سیگار خودداری کنید. سیگار می‌ تواند فرایند بهبود و التیام بعد از جراحی را کند کند می ‌کند.
مهم است که دقیقا دستورات جراح را در خصوص آماده‌ سازی قبل از جراحی دنبال کنید. همچنین ، هر سوالی که درباره برنامه پیش ‌آمد جراحی دارید ، با جراح خود مطرح کنید تا بطور کامل آماده و اطمینان حاصل کنید.