بینی در زیبایی چهره بسیار تاثیر گذار است زیرا در مرکز صورت قرار گرفته و عضو برجسته آن می باشد، همین امر موجب می شود تا کانون توجه قرار گرفته و کوچکترین نقصی در آن سریعاً به چشم آید. البته نباید این نکته مهم را نادیده گرفت که اهمیت بینی تنها به دلیل تاثیر آن بر زیبایی نبوده و به دلیل تاثیر زیادی که در بوییدن، چشیدن و همچنین نفس کشیدن دارد نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. جراحی بینی یکی از اصلی ترین خدمات ارائه شده توسط دکتر موسی علی احمدی ، در کرج است که بسیاری از مشکلات درمانی و زیبایی بینی را برطرف می نماید.

 

جراحی بینی که با دو هدف ذیل انجام می شود یکی از پرطرفدارترین روش های جراحی در سرتاسر جهان می باشد:

 1. جراحی درمانی بینی : مشکلاتی همچون پولیپ و کج بودن تیغه بینی که در اصطلاح به آن سپتوم گفته می شود منجر به بروز مشکل در سیستم عملکردی بینی شده و برای فرد مشکل ساز می شود که باید هرچه سریع تر نسبت به درمان آن اقدام کرد.
 2. جراحی زیبایی بینی : اینگونه مشکلات هچگونه اختلالی در سیستم عملکردی بینی ایجاد نکرده و فقط زیبایی بینی و چهره را تحت تاثیر قرار می دهند. از جمله مشکلات ظاهری بینی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
 • وجود قوز بر روی پل بینی
 • افتادگی نوک بینی
 • پهن و بزرگ بودن پره ها یا سوراخ های بینی
 • بزرگ و گوشتی بودن نوک بینی
 • بزرگ بودن بیش از حد سایز بینی و غیره.

 

جراحی بینی

 

انواع بینی

بینی ها را با توجه به ویژگی های ساختاری آن ها به دو نوع زیر تقسیم می کنند:

 • بینی های گوشتی : بینی انسان از بخش های مختلف پوست ، بافت های چربی زیرپوستی و ساختار غضروفی-استخوانی تشکیل شده است. در بینی های گوشتی پوست بینی دارای ضخامت زیادی بوده، میزان بافت های چربی زیرپوستی آن زیاد و استحکام ساختار غضروفی-استخوانی آن کم می باشد.
 • بینی های استخوانی : این نوع از بینی ها از ساختار غضروفی-استخوانی بسیار مستحکم تشکیل شده، میزان بافت های چربی زیر پوستی و همچنین ضخامت پوست در بینی استخوانی کم می باشد که همین امر موجب می شود جراحی کردن این نوع بینی راحت تر از بینی های گوشتی بوده و نتیجه با اقبال بیشتری برخوردار باشد.

فرم بینی بعد از جراحی بینی

بینی ها را می توان به دو فرم طبیعی و فانتزی جراحی کرد:

 1. بینی فانتزی : این نوع از بینی بر روی پل خود قوس داشته، سایز آن کوچک و نوک آن سربالا می باشد.
 2. بینی طبیعی : این نوع از بینی فاقد تغییرات افرطی همچون قوس زیاد و سربالا بودن نوک بینی می باشد. هدف از جراحی بینی طبیعی رفع مشکلات بینی به طبیعی ترین شکل ممکن است.

انتخاب بهترین فرم بینی

اغلب افراد پیش از جراحی استرس زیادی داشته و سوالات بی شماری از جراحان خود می پرسند که از جمله پرتکرارترین آن ها این است که “ چگونه می توان بهترین فرم بینی را انتخاب کرد؟

افراد در صورتی می توانند بهترین فرم بینی را برای خود برگزینند که هنگام انتخاب آن حتماً فاکتورهای ذیل را مد نظر قرار دهند:

نوع بینی :

نوع بینی تاثیر بسیار زیادی در انتخاب فرم بینی داشته و به بیان دیگر تعیین کننده ترین عامل در فرم بینی بعد از جراحی می باشد. اگر بینی فردی گوشتی باشد غیر از فرم طبیعی حق انتخاب دیگری ندارد زیرا ویژگی های بینی او که در فوق به آن ها اشاره کردیم امکان ایجاد تغییرات موجود در فرم فانتزی را به جراح نمی دهد و این کوچک ترین ارتباطی به میزان تبحر و تجربه جراح ندارد. اما افرادی که بینی شان استخوانی است می توانند با در نظر گرفتن فاکتورهای ذیل یکی از دو فرم فانتری و طبیعی را برای خود انتخاب کند.

جنسیت :

معیارها و استانداردهای زیبایی در خانم ها و آقایان باهم تفاوت دارد؛ استخوان ها و اجزای صورت آقایان هرچه قوی تر و برجسته تر باشد جذاب تر به نظر خواهند آمد. این در حالی است که صورتی ظریف با اجزای کوچک موجب زیباتر به نظر رسیدن خانم ها خواهد شد.

سلیقه :

زیبایی نسبی بوده و تعریف آن از نظر افراد مختلف متفاوت می باشد. برخی عروسکی بودن اجزا را معیار زیبایی قرار می دهند در حالیکه برخی دیگر طبیعی بودن اجزا را زیبا می دانند. بدیهی است که فرم فانتزی برای دسته اول و فرم طبیعی برای دسته دوم مناسب تر است.

تناسب میان اجزا :

بهترین فرم بینی فرمی است که بیشترین تناسب را با صورت و اجزای موجود در آن داشته باشد. به طور مثال فرم فانتزی برای افرادی که فاصله لب و بینی شان زیاد است مناسب نیست زیرا موجب بیشتر شدن این فاصله و نازیبایی فرد می شود به همین دلیل هم هست که جراحان پیش از جراحی با تهیه عکس، نسبت میان اجزا را به دقت مورد بررسی قرار می دهند.

 

جراحی بینی

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 1. داروهای تجویز شده توسط پزشک تان را تا آخر و طبق دستور مصرف استفاده کنید.
 2. به هیچ عنوان تا 72 ساعت به میزان زیاد صحبت نکنید زیرا این امر در افزایش تورم بینی موثر است.
 3. در صورت بروز آبریزش بینی بعد از جراحی می توانید در صورت صلاحدید پزشک تان از داروی سیتریزین استفاده کنید.
 4. بعد از جراحی بینی ممکن است دچار مقداری درد شوید که کاملاً طبیعی می باشد؛ میزان این درد ممکن است در برخی بسیار خفیف و در برخی دیگر شدت بیشتری داشته باشد که برای تسکین آن می توانید داروهایی که پزشک برای تان تجویز کرده است را مصرف نمایید.
 5. زیر سرتان هنگام دراز کشیدن و خوابیدن دو بالشت بگذارید؛ این کار تاثیر زیادی در کاهش هرچه سریع تر تورم ناشی از جراحی دارد.
 6. استفاده از کمپرس سرد در 3 روز ابتدایی و استفاده از کمپرس گرم در 3 روز بعدی تاثیر زیادی در کاهش ورم بینی دارد؛ کمپرس را به مدت 10 دقیقه بر روی نواحی دارای تورم گذاشته، نیم ساعت استراحت کرده و مجدداً این عمل را تکرار کنید.
 7. ممکن است بعد از جراحی برای مدت زمانی نفس کشیدن برای تان سخت باشد که جای نگرانی نیست؛  این امر به دلیل التهاب موقتی مخاط بینی بر اثر جراحی می باشد.

 

جراحی بینی

 

دیگر مراقبت های بعد از جراحی بینی عبارتنداز:

 • برای 4 ساعت بعد از جراحی چیزی میل نکرده و ننوشید.
 • رژیم غذایی تان را با خوردن غذاهای آبکی و نرم شروع نموده و به هیچ عنوان میوه جات و غذاهای سفت نخورید.
 • بعد از جراحی بینی و به منظور تثبیت هرچه بهتر بینی در موقعیت جدید خود بر روی آن آتل، گچ یا اسپلینت قرار داده می شود که باید به مدت 1 هفته از آن در برابر آسیب و خیس شدن محافظت کنید.
 • حتماً در روزی که قرار است برای برداشتن آتل به پزشک مراجعه کنید دوش بگیرید؛ با آب ولرم دوش گرفته و به نحوی استحمام کنید که آتل حتماً خیس شود.
 • پزشک بعد از برداشتن آتل به روی بینی چسب می زند. چسب زدن در ابتدا توسط خود پزشک یا دستیاران ایشان انجام شده سپس نحوه صحیح چسب زدن به بیمار آموزش داده می شود.
 • مشاهده خونابه به مدت 3 روز بعد از جراحی کاملاً طبیعی بوده و در صورت خونی شدن گاز استریل جلوی بینی باید اقدام به تعویض آن نمایید.
 • بعد از 3 روز می توانید با استفاده از مسواکی نرم و به آرامی دندان های خود را تمیز کنید.
 • استفاده از لنز طبی بعد از 1 هفته بلامانع بوده ولی توصیه دکتر موسی علی احمدی به افراد این است که حداقل به مدت 2 ماه اقدام به استفاده از عینک نکنند.