جراحی بینی یا رینوپلاستی از جمله روش های جراحی زیبایی بسیار پرطرفدار است که سالانه صدها هزار نفر در سراسر جهان اقدام به انجام آن می نمایند. آنچه که برای بسیاری از افراد اهمیت دارد ، شکل بینی بعد از جراحی است. اما این امر نباید موجب شود تا مهم ترین کار بینی ، یعنی نفس کشیدن و همینطور نقش آن در بویایی نادیده گرفته شود. بینی همچنین نقش بسزایی بر روی صدای افراد داشته و می تواند منبع مشکلات بسیاری همچون سینوزیت یا آپنه خواب باشد. به همین دلیل هم هست که تمام هدف دکتر موسی علی احمدی ، جراح بینی کرج از جراحی زیبایی بینی بهبود ظاهر بینی و هارمونی صورت همراه با حفظ نقش کاربردی آن می باشد. در این مقاله به توضیح جراحی بینی طبیعی می پردازیم.

جراحی زیبایی بینی طبیعی

بینی در زیبایی صورت بسیار تاثیرگذار است و در برخی موارد ، جراحی آن تغییرات باور نکردنی ، نه تنها در خود بینی بلکه در تمام اجزای صورت ایجاد می کند ، به نحوی که علاوه بر برطرف شدن ایرادات ظاهری بینی ، حالت لب ها و گونه ها نیز تغییر بسیار زیادی کرده و زیبایی فرد صد چندان شده است. با این حال ، بسیاری از افراد به دلیل ترس از ایجاد تغییرات افراطی در بینی و به اصطلاح عروسکی شدن آن از جراحی بینی صرف نظر کرده و ترجیح می دهند تا آخر عمر با اعتماد به نفس کم ناشی از عدم رضایت از ظاهر بینی شان زندگی کنند. بر خلاف باور این دسته از افراد ، جراحی بینی همیشه با تغییرات افراطی و کوچک شدن بیش از حد بینی همراه نبوده و با جراحی بینی طبیعی می توان مشکلات آن را به طبیعی ترین شکل ممکن از بین برد ، به نحوی که حتی ممکن است دیگران با مشاهده آن حتی متوجه جراحی بینی فرد نیز نشوند.

ویژگی های بینی طبیعی

فاصله میان نوک بینی و لب بالا ، از جمله نکاتی است که موجب تفاوت ظاهری ، بین بینی های طبیعی و فانتزی می شود. هنگام جراحی بینی به فرم طبیعی ، جراح تمام تلاش خود را می کند که این فاصله در آقایان بین 90 تا 95 درجه و در خانم ها نهایتاً 105 درجه باشد ، این امر موجب می شود تا بینی بیش از حد سربالا نگردد. نکته دیگر در بینی های طبیعی این است که بر روی پل آن ها خبری از قوس نمی باشد. کاهش اندازه بینی در فرم طبیعی ، متناسب با اندازه صورت و اعضای موجود در آن انجام شده و همین امر از مصنوعی شدن ظاهر آن جلوگیری می کند.

جراحی بینی طبیعی

دلیل انتخاب جراحی بینی طبیعی

اکثر متقاضیان جراحی بینی طبیعی ، به خاطر نارضایتی از شکل این عضو در چهره خود ، برای این کار اقدام می کنند و گاهی دلایل دیگری از جمله ، مشکلات و اختلالات تنفسی ، منجر به مراجعه متقاضیان جهت انجام این پروسه می شود. در این صورت ، تنها ناهنجاری ها رفع می شوند و ظاهر آنچنان تغییری نمی کند.

معاینه قبل از جراحی بینی طبیعی

در جلسه ای قبل از این کار ، جراح بینی ، شما را معاینه می کند و پس از ارزیابی صورتتان و بررسی سوابق پزشکی و آزمایشات ، در مورد جراحی بینی طبیعی و روش های مورد نیاز جهت استفاده برای شما ، اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار می دهد.

تغییرات ایجاد شده با جراحی بینی طبیعی

عمل بینی طبیعی با روش های مختلفی ، موجب تغییر ظاهر بینی شما می شود که عبارتنداز:

 • تغییر سایز بینی متناسب با سایر اجزای صورت
 • تغییر عرض بینی در قسمت پل آن
 • تغییر مکان یا سایز سوراخ های بینی
 • اصلاح قوز بینی و افتادگی پل آن
 • اصلاح بزرگی ، گردی ، سربالایی ، افتادگی یا عقابی بودن نوک بینی
 • اصلاح پهنا یا بزرگ بودن سوراخ های بینی
 • برطرف کردن و تصحیح عدم تقارن و کجی ظاهری بینی

همچون بیشتر جراحی های زیبایی ، در جراحی بینی طبیعی نیز پزشک و بیمار به منظور رسیدن به یک نتیجه قابل قبول ، با یکدیگر مشورت و همکاری می نمایند. از همین رو ، برای دستیابی به یک نتیجه رضایت بخش لازم است تا یک پزشک خوب و مجرب را انتخاب کرده ، انتظارات خود را به طور شفاف با ایشان مطرح کرده و مراقبت های پیش و پس از آن را به خوبی رعایت نمایید. از جمله مهم ترین مراحل جراحی بینی نچرال ، این است که قبول کنیم در حال حاضر کدام یک از قسمت های بینی خوب است. آن ها را دستکاری نکرده ، خراب نکنیم و اجازه دهیم به عنوان ویژگی های منحصر به فردمان باقی بمانند ؛ چنانچه شما از بخش هایی از بینی خود رضایت دارید ، جراحی زیبایی بینی می تواند در قسمت هایی که نیاز به اصلاح دارند ، تغییر ایجاد کرده و کل بینی را تغییر ندهد.

جراحی طبیعی بینی گوشتی

بینی گوشتی نوعی از بینی است که دارای پوستی ضخیم ، با غد چربی فعال فراوان و همچنین ساختار غضروفی-استخوانی ضعیف است که آن را  می توان به فرم طبیعی و نیمه فانتزی جراحی کرد. اگر بخواهیم نمونه ای عالی از این نوع بینی را خدمت تان معرفی کنیم ، می توانیم به بینی آفریقایی اشاره نماییم. یکی از نگرانی هایی که در رابطه با جراحی بینی های گوشتی وجود دارد ، این است که نتیجه جراحی بعد از مدتی به وضعیت قبلی خود باز می گردد ، در صورتی که چنین نیست ؛ این باور از گذشته که علم پزشکی در اول راه خود قرار داشت ، در افراد شکل گرفت. امروزه جراحان برای بینی های گوشتی ، فقط به شکل دادن ساختار بینی اکتفا نکرده و در کنار آن غضروفهای تیغه بینی را با تکنیک های جدیدتر مخصوص ، همچون گرافت گسترش دهنده ناحیه جلو تیغه بینی ، ناحیه نوک و جلو بینی تغییر داده و با این کار علاوه بر استحکام بیشتر و ماندگاری ، زیبایی بیشتر میدهند که این کار موجب به حداقل رساندن احتمال بازگشت بینی های گوشتی به فرم اولیه خود می شود.

جراحی بینی طبیعی

یکی از مسائل بسیار مهم دیگر ، در جراحی بینی گوشتی به فرم طبیعی این است که تناسب صورت حفظ گردد. اگر بینی گوشتی بیش از حد کوچک شده یا بر روی قسمت پل آن انحنا ایجاد شود ، علاوه بر بروز مشکلات تنفسی ، ممکن است بینی دچار بدشکلی شده و ظاهر فرد را نیز دچار نازیبایی کند. نکته دیگری که در رابطه با جراحی بینی گوشتی وجود دارد این است که ساختار شکننده بینی گوشتی کار را برای جراحان بینی سخت کرده و موجب می شود که جراحی این نوع بینی سخت تر از عمل بینی استخوانی غضروفی باشد. عوارض ناشی از جراحی بینی گوشتی نسبت به جراحی بینی استخوانی بیشتر بوده و زمان بیشتری نیز برای رفع این عوارض زمان لازم است. عمل جراحی زیبایی بینی گوشتی ، تقریبا نصف اقدامات لازم برای بهتر و زیبا شدن بینی گوشتی هست و نصف دیگر در سالهای بعد عمل با انجام ماساژ های مناسب و چسب زدن و مصرف بعضی از داروهای کاهش دهنده غدد چربی پوست و یا تزریق کورتون طبق نظر پزشک معالج میباشد ، دقیقاً به همین دلیل هم هست که دکتر موسی علی احمدی ، جراح بینی کرج برای افرادی که بینی شان گوشتی است ، زمان طولانی تری را برای چسب زدن مقرر می کنند.

مزایا و معایب جراحی بینی گوشتی چیست؟

با اینکه زمان لازم برای بهبودی بینی های گوشتی زیاد و ساختار آن شکننده است ، اما نباید از ویژگی ساختاری بینی خود نا امید شوید ، زیرا دکتر موسی علی احمدی و بسیاری از جراحان ایرانی دیگر ، تبحر بسیار زیادی در شکل دادن نوک بینی و تقویت غضروف های آن دارند. جراحان معمولاً از بافت های خود بدن ، به ویژه غضروف تیغه میانی بینی و سایر نواحی از جمله گوش برای تقویت نوک بینی و تقویت ساختار آن بهره می گیرند. همچنین افراد باید توجه داشته باشند ، با اینکه جراحی به دلیل ضخیم بودن پوست با محدودیت هایی مواجه می شود ، اما از طرفی پوست ضخیم بینی گوشتی از آشکار شدن واضح بدشکلی های استخوانی بینی جلوگیری می کند.

درباره جراحی بینی طبیعی بیشتر بخوانید

رینوپلاستی که در زبان عامیانه با عنوان جراحی بینی شناخته می شود ، یکی از پیچیده ترین جراحی های پلاستیک می باشد. از آنجایی که بینی مستقیماً در وسط صورت واقع شده است ، اگر به صورت مادرزادی یا در اثر جراحی بی کیفیت در حالت تقارن نباشد ، شما نسبت به ظاهر خود احساس اعتماد به نفس بالا نخواهید داشت. هرچند بینی اندام ساده ای بنظر می رسد ، ولی دارای ساختار پیچیده ای می باشد. این اندام نه تنها بوسیله انواع سطوح و منحنی های دقیق شکل می گیرد ، بلکه از بافت های مختلفی تشکیل شده است که به راحتی آسیب دیده و جای زخم بر روی آن ها باقی می ماند. جراح بینی ماهر و باتجربه ، به طور جامع ساختار بینی شما را از بیرون و درون مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد. بعد از این کار ، او یک طرح جراحی سفارشی را برای بهبود بینی شما طراحی می کند ، به گونه ای که بینی طبیعی و متناسب با صورت شما به نظر برسد. در این مرحله ، جراح بینی شما نکاتی را در خصوص زیبا به نظر رسیدن بینی جدیدتان ، عملکرد مناسب آن و طبیعی به نظر رسیدن آن در اختیار شما قرار می دهد ، گویی که از ابتدای تولد صاحب همین بینی بوده اید.

جراحی بینی طبیعی

تغییرات کوچک می تواند نتایج بزرگی را به همراه داشته باشد

گاهی شما فکر می کنید باید تغییرات قابل ملاحظه ای در شکل ، تنفس یا طول بینی تان ایجاد کنید ، در حالی که روندهای رینوپلاستی محافظه کارانه ، اغلب تغییرات چشمگیری را ایجاد می کند. یک نکته کلیدی بزرگ ، اطمینان از این مطلب است که رینوپلاستی توازن و تراز بودن را در صورت شما ایجاد کند. آناتومی منحصر بفرد شما ، گاهی اوقات گزینه های شکل دهی مجدد بینی تان را محدود می کند. بینی شما مسئول انجام عملکردهای مهمی می باشد و تغییرات زیبایی نباید در این وظایف اختلال ایجاد کند. با پزشک در خصوص انتخاب گزینه مناسب برای صورت و فیزیولوژی شما ، گفتگو کنید.

خود مراقبتی الزامی است:

هر چند انتخاب بهترین جراح پلاستیک ، برای اطمینان از دستیابی به نتیجه فوق العاده از رینوپلاستی ، اولین قدم محسوب می شود ، ولی مسئولیت های شما در اینجا خاتمه پیدا نمی کند. جراح بینی شما و پرسنل ، دستورالعمل هایی را در خصوص چگونگی آماده شدن برای جراحی و اقدامات لازم الاجرا در طول دوره ریکاوری در اختیار شما قرار می دهند. شما باید این دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید.

از جمله اقداماتی که باید پیش از جراحی بینی طبیعی انجام دهید عبارتند از:

 • اگر سابقه ابتلا به بیماری های مزمن را دارید ، داروهای خاص مصرف می نمایید ، به داروها یا مواد غذایی خاصی آلرژی دارید ، این موارد را با پزشک تان در میان بگذارید.
 • در رابطه با انتظارات خود از نتیجه جراحی با پزشک خود به طور شفاف صحبت کنید ؛ توجه کنید که پزشک تنها قادر به برآورده کردن انتظارات واقع بینانه و منطقی شما خواهد بود.
 • مصرف نیکوتین ، دخانیات و نوشیدنی هایی که حاوی الکل هستند ، روند بهبودی فرد را با مخاطره مواجه خواهد کرد ؛ از همین رو لازم است تا به مدت 2 هفته قبل از جراحی و بعد از آن ، از مصرف این مواد اجتناب نمایید.
 • پزشک برای اینکه نواقص بینی تان را دقیق تر بررسی کرده و بتواند متناسب ترین فرم بینی را برای تان انتخاب نماید ، عکسبرداری هایی را برای تان تجویز می نماید که باید آن ها را انجام دهید.
 • آزمایشات تجویز شده توسط پزشک را حتماً انجام داده و نتیجه را فوراً به پزشک تحویل دهید.
 • به مدت 14 روز پیش از جراحی ، از مصرف قرص هایی که موجب رقیق شدن خون می شوند بپرهیزید.

جراحی بینی طبیعی در مردان

ساختار صورت مردان معمولا به نسبت و به طور کلی از بانوان استخوانی تر و زاویه دار تر می باشد. در آقایان داشتن یک ظاهر مردانه و حفظ مردانگی از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین زمانی که درباره پروسه های زیبایی برای آقایان مانند رینوپلاستی طبیعی صحبت می کنیم ، موضوع پیچیده تر می شود. دلیل آن این است که در پروسه های زیبایی تمرکز برروی ظرافت و زیبایی می باشد و در صورتی که این فاکتورها بیش از حد در مردان وجود داشته باشد مورد پسند آنها نیست. در نتیجه باید گفت که انجام پروسه های زیبایی ، از جمله عمل بینی طبیعی در مردان بسیار دشوار تر است ؛ زیرا نیاز به حفظ تعادل در فاکتورهایی مانند مردانگی و ظرافت در صورت آنها بسیار مهم و دشوار می باشد. یکی از اصلی ترین دلایلی که جراحی بینی طبیعی در مردان در حال پر طرفدار شدن است ، همین مورد می باشد که در این نوع عمل بینی ، تغییرات زیاد و افراطی در ظاهر ایجاد نمی شود و تنها اصلاحات عادی و لازم برای زیبایی طبیعی صورت به انجام می رسد که باعث می شود تا این نوع از جراحی بینی ، به دلیل حفظ استانداردهای صورت و مردانگی و جذبه در صورت مردان طرفداران بسیاری پیدا کند.

بعد از دانستن تمامی این موارد می توان گفت که جراحی که در آن نوک بینی بیش از حد بالا برود و یا سایز بینی در آن کاهش پیدا کند ، مورد پسند آقایان نمی باشد و یک پزشک با تجربه و حرفه ای باید هنگام انجام جراحی بینی طبیعی بر روی بینی دقت داشته باشد که به این عوامل و فاکتورها توجه کند تا ظاهر بینی ، بیش از اندازه غیر طبیعی نباشد و تنها یک زیبای سازی و اصلاح شکل طبیعی و کلی برروی ساختار بینی صورت گیرد.

سن مناسب برای جراحی بینی طبیعی چند سالگی است؟

سن و سال مناسب ، از متداول ترین سوالات برای انجام جراحی بینی طبیعی است. معمولاً توصیه می شود ، فرد به سن بلوغ برسد و دوران رشد را پشت سر بگذارد. انجام جراحی بینی طبیعی ، از سن 18 سالگی تا 60 سالگی امکان پذیر است ، البته در سنین بالا ، وضعیت عمومی متقاضی بایستی بررسی شود. بهترین سن هم در دهه بین 20 تا 30 سالگی است.

تکنیک های جدید برای این پروسه

یکی از بروز ترین روش هایی که امروزه توسط پزشکان مورد استفاده قرار می گیرد ، تصویر سازی سه بعدی است. این روش امکان این که نتیجه و فرم کلی بینی ، به طور سه بعدی شبیه سازی گردد را برای جراح فراهم می سازد. این موضوع هم کمک می کند تا پزشک جراحی بینی طبیعی را بهتر و با دقت بالاتری انجام دهد و نتیجه بهتری دریافت نماید و از سوی دیگر نیز این کار اجازه می دهد که بیمار مشاهده کند پروسه قرار است چه نتیجه ای به همراه داشته باشد و آیا به شکل دلخواه او نزدیک می باشد.

یکی دیگر از مزیت های این تکنیک ، برای رینوپلاستی طبیعی این است که باعث کاهش نگرانی و استرس از نتیجه عمل در بیمار می گردد ؛ زیرا نتیجه را به او نشان می دهد و خیال او را راحت می کند تا اطمینان داشته باشد که همه چیز تحت کنترل است. البته باید دقت داشته باشید که نتیجه جراحی بینی طبیعی بدست آمده ، با استفاده از این تکنولوژی صد درصدی نمی باشد و امکان دارد نتیجه واقعی و اصلی تا مقدار کمی با آن مدل سازی تفاوت داشته باشد.

جراحی بینی طبیعی برای چه کسانی نامناسب است؟

 • افرادی که هنوز به طور کامل از نظر جسمانی رشد نکرده اند و به بلوغ فیزیکی نرسیده اند ، نباید دست به انجام این عمل بزنند ؛ زیرا ممکن است بعد از گذشت زمان نتیجه جراحی آنها دوباره تغییر نماید.
 • کسانی که یک دوره عمل بینی طبیعی را انجام داده اند و می خواهند دوباره آن را تکرار نمایند ، اما کمتر از یکسال از پروسه قبلی آنها گذشته است.
  خانم هایی که به تازگی زایمان داشته اند و یا در دوران شیردهی هستند ؛ زیرا باید تا دو ماه صبر کنند.
 • افرادی که با مشکلاتی مانند انعقاد خون و غیره مواجه هستند و ممکن است در جراحی بینی طبیعی برای آنها مشکلی رخ دهد.

تفاوت های کلیدی جراحی بینی فانتزی و طبیعی

به طور کلی در این پروسه ، جراح به دنبال این است که اصلاحات را در بینی اعمال کند و شما ار به هدفتان برساند. در حالی که ظاهر طبیعی و استانداردهای مورد نظر در یک بینی طبیعی را حفظ نماید. این مورد به این معناست که از چهار چوب اصلی ساختار دماغ خارج نشود و مدل های عجیب در بینی شما شکل ندهد.

از سوی دیگر در جراحی بینی فانتزی دقیقا مخالف آن رخ می دهد و جراح به دنبال ایجاد مدل مد نظر بیمار می باشد و مدل های بسیار ظریف با تیغه بینی نازک را شکل می دهند. این موضوع می تواند در برخی مواقع برای بیمار خطر نیز ایجاد کند ، اما بر خلاف آن در جراحی بینی طبیعی ، حتی کاربرد بینی شدیدا بهبود میابد و ریسک و خطرات آن بسیار کمتر می باشد.

مورد جالب دیگر نیز این است که این نوع از عمل بینی نه تنها در میان بانوان بلکه در میان آقایان طرفداران بسیاری دارد ؛ زیرا آقایان تنها به دنبال اصلاح مشکلات حاد در بینی هستند و خواهان ظرافت و زیبایی بیش از اندازه نمی باشند.

دوران بهبودی و نقاهت بعد از جراحی بینی طبیعی

با توجه به نوع بینی قبل از جراحی ، مدت زمان بهبودی متغیر است. در کل ، بعد از جراحی بینی طبیعی ، بایستی یک هفته کامل دست از کار بکشید و استراحت کنید تا دوره نقاهت اولیه سپری شود ، چون حساسیت و درجه آسیب پذیری در هفته اول بسیار زیاد است و باید در خانه بمانید و پس از این مدت باید مراقبت های بعد از جراحی بینی را رعایت نمایید.