بینی برجسته ترین عضو بر روی صورت می باشد ، به همین دلیل زنان و مردان برای افزایش زیبایی چهره خود جراحی بینی انجام می دهند. مرکزیت و برجستگی دماغ در صورت می تواند خطر بسیار جدی برای هر فرد به همراه داشته باشد. شکستگی بینی حدود 40 درصد از شکستگی های اجزای صورت را شامل می شود. بینی از استخوان و غضروف تشکیل شده است. وقتی بینی با نیرویی برخورد می کند ، استخوان ها یا غضروف ها می توانند ترک بخورند یا شکسته شوند و این اتفاق اغلب روی پل بینی یا سپتوم رخ می دهد که منجر به شکستگی بینی می شود. در این شرایط افراد جهت جراحی بینی شکسته اقدام می نمایند. این حادثه می تواند باعث درد ، همراه با تورم و کبودی در اطراف بینی و زیر چشم شما شود. با مطالعه مقاله تهیه شده توسط دکتر موسی علی احمدی ، بهترین جراح بینی در کرج می توانید با این نحوه درمان بینی شکسته آشنا شوید.

 

جراحی بینی شکسته _ دکتر علی احمدی

علائم بینی شکسته

علائم و نشانه های شکستگی بینی و نیاز افراد به جراحی بینی شکسته امکان دارد بلافاصله پس از آسیب ظاهر شوند یا ممکن است سه روز طول بکشد تا ایجاد شوند. علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خون ریزی از بینی
 • بینی کج یا بد شکل
 • ترشح مخاط از بینی
 • تورم بینی و نواحی اطراف آن
 • کبودی اطراف بینی یا چشم
 • مشکل در تنفس از طریق بینی
 • احساس مسدود شدن مجرای بینی
 • درد ، به خصوص هنگام لمس بینی

چه زمانی در شکستگی بینی باید فورا به پزشک مراجعه کرد؟

اگر آسیب بینی همراه با جراحات سر یا گردن باشد ، که ممکن است با سردرد شدید ، گردن درد ، استفراغ یا از دست دادن هوشیاری همراه شود ، باید برای جراحی بینی شکسته سریعا به پزشک مراجعه کنید. اگر علائم شما تشدید شوند و مشکلات زیادی برایتان ایجاد کنند و درد غیرقابل تحمل داشتید ، هرچه سریع تر خود را به مراکز درمانی رسانده تا پزشک به آسیب شما رسیدگی کند. اما ، اگر آسیب وارد شده به بینی شما جزئی می باشد و فقط با تورم و درد متوسط همراه است ، پیشنهاد می شود برای مراجعه به پزشک چند روز صبر کنید. دکتر موسی علی احمدی ، بهترین جراح بینی کرج ، از افرادی که به شکستگی بینی دچار می شوند می خواهد که قبل از ملاقات با پزشک ، توصیه های زیر را انجام دهند:

 1. بلافاصله پس از آسیب دیدگی ، یخ را به آرامی روی آن ناحیه قرار دهید تا تورم افزایش نیابد.
 2. مسکن های بدون نسخه مانند پاراستامول می توانند به کاهش درد و ایبوپروفن می تواند به تسکین التهاب کمک کنند.

این زمان چند روزه می تواند باعث کاهش تورم بینی تان شود ، تا هنگامی که به پزشک مراجعه می کنید ، تحمل درد برای شما کمتر شود و با کاهش تورم ، ایشان راحت تر می تواند آسیب های وارد شده به بینی شما را بررسی کند. بهتر است در صورت تداوم علائم و نشانه ها حتما به پزشک مراجعه کنید.

عوامل خطر در شکستگی بینی

هر فعالیتی که خطر آسیب دیدگی صورت را افزایش دهد ، خطر شکستگی بینی و جراحی بینی شکسته را افزایش می دهد. چنین فعالیت هایی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. موقع دعوا ، امکان برخورد ضربات و آسیب به بینی بسیار زیاد است.
 2. سقوط از ارتفاع ممکن است باعث ایجاد شکستگی در بینی شود.
 3. هنگام تصادفات وسایل نقلیه از جمله موتور احتمال آسیب به بینی افزایش می یابد.
 4. ممکن است بر اثر آسیب های ناشی از ورزش های تماسی مانند فوتبال ، بسکتبال و موارد دیگر شکستگی بینی رخ دهد.
 5. شکستگی بینی حتی می‌تواند در اثر فعالیت‌هایی مانند برخورد با یک جسم ثابت یا در اثر بازی‌های خشن و کشتی کج ایجاد شود.

نحوه انجام عمل بینی شکسته

جراحی بینی شکسته به دو روش جا انداختن به روش بسته و جا انداختن به روش باز انجام می شود. اگر شکستگی در ناحیه بینی سطحی باشد ، پزشک می تواند به روش بسته و کم تهاجم ، شکستگی و انسداد را بر طرف کند. این روش ، یکی از پر کاربرد ترین و استاندارد ترین پروسه های بازسازی بینی شکسته می باشد. در جا انداختن به روش بسته ، داخل بینی پانسمان و بر روی بینی از آتل استفاده می شود و پس از چند روز با صلاحدید پزشک می توان آتل بینی را برداشت. چناچه شکستگی به روش بسته قابل ترمیم نباشد ، پزشک از جراحی باز برای بازسازی بینی به شکل اولیه استفاده می کند ؛ زیرا در این روش پزشک با دید بهتر و دقت بیشتری می تواند این آسیب دیدگی ها و جا به جایی های استخوان را بازسازی کند و روند بهبودی در این روش مانند سایر جراحی های بینی می باشد و نیاز به مراقبت های پس از عمل بینی دارد.

آیا امکان جراحی همزمان رینوپلاستی و شکستگی بینی وجود دارد؟

بهتر است بدانید که انجام همزمان عمل زیبایی بینی به همراه جراحی بینی شکسته مناسب نبوده و همچنین از جانب جراح با تجربه توصیه نمی شود ، زیرا در طی فرایند اعمال تغییرات زیبایی بینی ، پزشک استخوان را تراشیده و یا می شکند. در صورتی که بینی شکسته شده به علت آسیب های وارده تحمل این نوع تغییرات را نخواهد داشت ؛ بنابراین بهتر است در ابتدا ، تحت درمان بینی شکسته قرار بگیرید و بعد از گذشت مدتی برای جراحی زیبایی اقدام کنید.

 

جراحی بینی شکسته _ دکتر علی احمدی

روش های پیشگیری از شکستگی استخوان بینی

در صورت رعایت هر یک از موارد زیر افراد می توانند خطر شکستگی بینی و نیاز به جراحی بینی شکسته را بسیار کاهش دهند.

 • توصیه می شود به هنگام رانندگی از کمربند های ایمنی استفاده کنید.
 • در زمان استفاده از وسیله هایی همچون دوچرخه و یا موتور از کلاه های ایمنی بکار گیرید.
 • انجام ورزش هایی که در آن از توپ استفاده می شود ، برای جلوگیری از وارد شدن هرگونه آسیب بسیار مناسب و کاربردی می باشد.

شکستگی بینی بیشتر در چه نواحی از این عضو تنفسی اتفاق می افتد؟

شکستگی بینی در چهار ناحیه اتفاق می افتد که از این بین ، دو نوع شایع تر از بقیه است. شایع ترین شکستگی های بینی ، شامل قدامی و جانبی می شود. شکستگی قدامی ، بیشتر در ناحیه پل بینی و در اثر ضربه محکم صورت می گیرد و بر اساس شدت ضربه ، مقدار جابجایی استخوان پل فرق می کند.

شکستگی جانبی با ضربات و شدت های متفاوت ، در طرفین این عضو تنفسی ایجاد می شود. معمولاً پس از اصابت ضربه ، یک طرف از این ناحیه دچار فرورفتگی می شود و انحراف به وجود می آید. معمولاً در این نوع از شکستگی ، پشت استخوان تیغه جابجا می شود.

شکستگی تیغه یا سپتوم که با توجه به ضربه وارد شده ، شدت متفاوتی دارد. البته این نوع ، مثل دو دسته قبلی شایع نیست و در صورتیکه شدت ضربه وارده زیاد باشد ، احتمال شکستگی در این ناحیه شدت می یابد.
شکستگی با تو رفتگی خلفی ، نوع دیگری از شکستگی است که بیشتر در وزش یا بخاطر زدوخورد ایجاد می شود. بیشترین نواحی تحت تاثیر در اثر این ضربه ، تیغه و غضروف بینی هستند. همچنین ، ممکن است در این نوع از شکستگی غضروف نیز درگیر شود.

احتمال شکستگی بینی برای چه اشخاصی بیشتر است؟

معمولاً حوادث باعث شکستگی می شوند و مثل بسیاری از شکستگی های موجود در بدن ،غیرقابل پیش بینی است. پرخطر ترین گروه ها ورزشکاران هستند ؛ بخصوص کسانیکه ورزش های پرتماس ، سرعتی یا توپ دار مثل فوتبال ، بوکس ، رزمی ، دوچرخه سواری ، سوارکاری ، والیبال و غیره را انجام می دهند.

در صورت مراجعه و جوش خوردن نامناسب استخوان جراحی چگونه انجام می شود؟

در ابتدا بهترین پزشک در کرج ، از بیمار می خواهد تا آزمایشات و عکس های مورد نیاز را جهت بررسی ساختمان بینی تهیه کند. سپس جراحی را با توجه به میزان شکستگی موجود آغاز می کند. جراحی بینی شکسته ، طی یکی از فرایند های باز و یا بسته انجام خواهد شد. بهتر است بدانید که در برخی مواقع و با توجه به جوش خوردن نا مناسب ، جراح استخوان بینی را شکسته و مجدد اصلاح می کند. در این پروسه ، جراحی هرگونه اختلال مربوط به شکستگی دماغ رفع شده و بیمار به راحتی می تواند تنفس کند.

چگونه می توان شکستگی استخوان بینی را تشخیص داد؟

جراح بینی ماهر و با تجربه با معاینه فیزیکی به آرامی قسمت خارجی و نواحی دیگر دماغ بیمار را فشار می دهد و سپس با بکارگیری از ابزاری مخصوص ، حفره های بینی را مورد بررسی قرار می دهد تا هرگونه انسداد و شکستگی را نیز تشخیص دهد و سپس نیاز افراد به جراحی بینی شکسته را توصیه کند .

عوارض بینی شکسته

عوارض یا آسیب های مربوط به شکستگی بینی ممکن است شامل موارد زیر باشد که نیاز بیماران را به جراحی بینی شکسته افزایش می دهد:

انحراف سپتوم : شکستگی بینی ممکن است باعث انحراف تیغه بینی شود ، این شرایط زمانی رخ می دهد که سپتوم بینی جابجا شده و مجرای بینی شما را باریک می کند. داروها می توانند به درمان جزئی انحراف سپتوم کمک کنند ، اما برای اصلاح این اتفاق ، فرد به جراحی نیاز دارد.

هماتوم تیغه بینی : گاهی اوقات ، حجم زیادی خون لخته شده در بینی شکسته به وجود می آید و شرایطی به نام هماتوم سپتوم ایجاد می کند. هماتوم تیغه بینی می تواند یک یا هر دو سوراخ بینی را مسدود کند و نیاز به تخلیه سریع به وسیله جراحی دارد تا از آسیب غضروف جلوگیری شود.

شکستگی غضروف : اگر شکستگی بینی شما به دلیل یک ضربه محکم مانند تصادف ایجاد شود ، ممکن است شکستگی غضروف اتفاق بیفتد. اگر آسیب تان به اندازه ای شدید است که نیاز به درمان جراحی بینی شکسته داشته باشید ، جراح باید هم آسیب های استخوانی و هم غضروفی شما را ترمیم کند.

بینی شکسته و صدمه دیده خود را با خیالی آسوده به دست دکتر موسی علی احمدی بسپارید. ایشان به پشتوانه تجارب بسیار و نتایج فوق العاده ، بهترین بینی را برایتان خلق می سازد.

اگر افراد برای درمان بینی شکسته اقدام نکنند با چه عوارضی مواجه خواهند شد؟

عدم اقدام فوری به پزشک و باقی ماندن بینی به صورت شکسته با عوارض خطرناکی همراه می شود ، که می توان به انحراف استخوان بینی که سبب گرفتگی مجاری بینی و عوارض دیگر خواهد شد ، اشاره کرد که طی ان فرد نمی تواند به راحتی تنفس کند ، حتی در مواردی با عدم تنفس رو به رو خواهند شد که نیازمند جراحی بینی شکسته می باشد.

هزینه مورد نیاز جهت عمل بینی شکسته چقدر خواهد بود؟

هزینه لازم جراحی بینی شکسته ، به میزان اسیب دیدگی استخوان ارتباط داشته که در صورت جزئی بودن با انجام اقدامات اولیه بهبود خواهد یافت ، اما در مواقعی که آسیب دیدگی شدید باشد و ساختار کلی بینی بهم ریخته شود ، پزشک خوب در کرج ، با بررسی و میزان تغییرات لازم هزینه آن را مشخص خواهد کرد. به همین منظور لازم است تا برای اطلاع دقیق از قیمت به جراح بینی مراجعه کنید ، تا بعد از بررسی هزینه لازم را به شما اطلاع دهد.