بیماران علاقمند به انجام جراحی بینی در زمان خواندن مطالب درباره با این عمل جراحی، با دو عبارت جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته روبرو می شوند. اگرچه انتخاب تکنیک رینوپلاستی تا حد زیادی به اهداف بیمار و ترجیحات جراح وابسته است، ولی بیشتر جراحان زیبایی بینی انجام رینوپلاستی باز را در بیماران خود ترجیح می دهند. در اینجا علت محبوبیت این روند رینوپلاستی در میان جراحان زیبایی بینی شرح داده می شود.

چرا جراحی بینی باز ؟

جراحی بینی باز از طریق خلق یک برش کوچک در زیر بینی ( بین سوراخ های بینی ) با یک الگوی تقریباً Z شکل انجام می شود. پوست بیرون بینی، دست نخورده باقی می ماند.

نقطه ضعف رینوپلاستی بسته این است که حوزه عملکرد جراح بر روی بینی را محدود می کند. با محدود شدن میدان دید برای مشاهده بافت، استخوان و غضروف، تشخیص این مطلب که کدام بافت، باید تغییر داده شود و این تغییر تا چه اندازه باید انجام پذیرد دشوارتر می شود. علاوه بر این برش های ایجاد شده در داخل بینی، ساختار بینی که در بر گیرنده یکپارچگی شکل بینی و فرم آن می باشد را در آینده تضعیف می کند.

 

جراحی بینی باز

 

مزایای دستاورد جراحی رینوپلاستی باز چیست؟

رینوپلاستی باز دارای دو مزیت اصلی می باشد.:

  • قابل رویت بودن بافت داخلی: بزرگترین مزیت انجام رینوپلاستی باز این است که جراح به آناتومی بینی در زیر سطح پوست دسترسی دارد. این امر امکان ایجاد تغییرات دقیق تر در شکل بینی را فراهم می کند. جراح می تواند به جای برداشتن بخش هایی از ساختارهای بینی آن ها را تغییر شکل دهد. در بینی بسیاری از بیماران، عدم تقارن پایه در غضروف ها وجود دارد که تنها از طریق یک دستاورد جراحی باز قابل مشاهده می باشد.
  • نگهداشت بهبود یافته پشتیبان ساختاری: همانطور که در بالا اشاره شد، بیشتر اوقات شکل غضروف های پایه را می توان با استفاده از بخیه ها برش های کوچک پر مانند در غضروف و در صورت نیاز، قرار دادن دقیق پیوند های غضروف تغییر داد. این باعث افزایش یافتن پشتیبانی ساختاری و نگهداشت غضروف می شود.

نقاط ضعف رینوپلاستی باز چیست؟

نقاط ضعف رینوپلاستی باز بسیار معدود می باشد. اصولاً در قسمت زیرین بینی در خط شکن بین دو سوراخ بینی یک برش جزئی ایجاد می شود. در زدن بخیه برای بستن این برش، دقت بسیار زیادی به کارگرفته می شود تا نتیجه حاصل، یک جای بخیه بسیار صاف باشد که به سختی دیده شود. در اکثر جراحی های بینی باز، در زدن بخیه در این برش، چنان دقتی به کار برده می شود که به ندرت جراحی ترمیمی جرئی برای از بین بردن اسکار یا جای زخم مورد نیاز می باشد. وقتی این برش ها مراقبت مناسب و صحیح قرار بگیرند روند بهبود آن به خوبی پیش رفته و اثر زخم به سرعت از بین رفته و ناپدید می شود.

برخی جراحان زیبایی بینی تکنیک باز را به دلیل تورم طولانی مدت ناشی از بالا کشیدن پوست و طولانی تر بودن زمان جراحی مورد انتقاد قرار داده اند. اما بسیاری از جراحان زیبایی حرفه ای، پس از سال ها تجربه و تشریح های دقیق تضمین می کنند که این تکنیک جراحی در دستان هنرمند و قدرتمند آن ها چندان طولانی نبوده و در واقع به دلیل بهبود یافتن میدان دید برای مشاهده ساختارهای داخلی این اندام، انجام آن سریع تر نیز می باشد.

 

جراحی بینی باز

 

چگونه دستاورد جراحی بینی باز منحصربه فرد می شود؟

هرچند جراحان زیادی رینوپلاستی باز را انجام می دهند، ولی برخی جراحان متبحر مفتخرند که قادر به کنترل شکل نوک بینی و در عین حال، خلق یک شکل ظاهری طبیعی در این اندام می باشند. یک نتیجه طبیعی نیاز به یک دقت ظریف و موشکافانه داشته و اهداف بیمار را محقق می کند. افراد دیگر متوجه یک تغییر جزئی در چهره بیمار می شوند، ولی دقیقاً نمی توانند تشخیص دهند که آن تغییر چیست.

در دستان یک جراح بین با تجربه، نه تنها زمان از کار افتادگی کاهش می یابد، بلکه بیمار بعد از جراحی حداقل کبودی را تجربه می کند که در یک دوره 7 روزه یا کمتر فروکش کرده و به راحتی با آرایش کردن قابل پنهان سازی می باشد.

بیماران بعد از 1 هفته بدون اینکه دیگران متوجه انجام شدن جراحی در صورت آن ها شوند، می توانند به محل کار خود بازگردند. ظرف 6 هفته، 90 درصد تورم از بین می رود و در این زمان اکثر بیماران از نتیجه جراحی خود خشنود و راضی هستند. البته باید توجه داشته باشید که تورم جزئی باقی مانده، به 1 سال زمان یا بیشتر برای فروکش کردن کامل نیاز دارد.

جراحی رینوپلاستی بسته، بیشتر برای بیمارانی انجام می شود که در بینی آن ها قوز وجود داشته و ظاهر بینی کج نبوده و نوک بینی آن ها نیاز به  تغییرات مختصر دارد.

روند جراحی بینی باز

در جراحی بینی باز ، بیمار تحت بیهوشی عمومی یا تزریق درون وریدی قرار می گیرد. سپس برشی در نوار باریکی که دو سوراخ بینی را از هم جدا می کند ایجاد می شود. در بینی های بزرگ بخشی از استخوان یا غضروف بینی برداشته می شود. در برخی موارد پیوند غضروف مورد نیاز می باشد. در صورت کج بودن سپتوم، اصلاحات لازم برای صاف شدن بینی و بهبود زیبایی و تنفس انجام می شود. ساختار بینی به شکل مطلوب تراش داده می شود. پوست و بافت بینی، تغییر شکل داده شده و بخیه ها بسته می شوند.

در چند روز اول بعد از جراحی، اسپلینت و گاز استریل برای پشتیبانی از بینی در طول سپری شدن روند بهبود، بر روی بینی قرار داده می شود.

ریکاوری عمل بینی باز

در طول ریکاوری رینوپلاستی تورم اولیه ظرف چند هفته فروکش می کند، ولی برای رسیدن به کانتور مطلوب، یک سال زمان مورد نیاز است. در طول این دوره متوجه تغییرات تدریجی در شکل ظاهری بینی خود می شوید.

داروهایی جهت کاهش توان بالقوه عفونت برای شما تجویز می شود.

زمانی برای ملاقات پزشک، تحت عنوان جلسه فالوآپ برای شما مقرر می شود. حضور در این جلسه در زمان مقرر شده الزامی می باشد.

جراحی بینی باز

چه مدلهایی از بینی با روش باز قابل انجام می باشند؟

با روش باز می توان تمامی مدل های موجود را انجام داد که در پایین مختصرآ در مورد آن ها توضیح خواهیم داد.

مدل فانتزی

در این مدل بینی دستخوش تغییرات بسیار زیادی خواهد شد نوک بینی معمولا سر بالا خواهد بود و سوراخ های بینی کوچک خواهد شد این مدل به عنوان عروسکی نیز شناخته می شود.

مدل نیمه فانتزی

این مدل از طرفی از لحاظ تغییرات بر روی پل بینی، فاکتورهای بینی طبیعی را دارد و از سویی دیگر نیز به دلیل سر بالا بودن نوک به بینی فانتزی شبیه است البته میزان سربالا بودن آن به اندازه بینی طبیعی نیست.

مدل طبیعی

مدل طبیعی برای اشخاصی به کار می رود که خواستار اصلاحات بر روی مشکلات بینی خود هستند و از طرفی دوست دارند این تغییرات بسیار نامحسوس باشد.

کاندیدای مناسب برای جراحی بینی باز

شما یک کاندیدای مناسب برای رینوپلاستی باز به شمار می روید در صورتی که سیگاری نباشید ،مراحل رشدتتان تکمیل شده باشد و در سلامتی کامل باشید . ممکن است دچار اختلالاتی در سپتوم باشید که در این صورت باید عمل سپتورینوپلاستی را انجام دهید .با این جراحی موفق خواهید شد اختلالات تنفسی و مشکلات عدم زیبایی را طی یک عمل برطرف کنید.

روش باز یا بسته کدام انتخاب بهتری است؟

هر دو روش بسیارکاربردی می باشندوانتخاب بین آنها بستگی به تغییرات مورد نیاز دارد. مسائلی چون اصلاحات مورد نیاز بینی ، تکنیک مورد نظر شخص ،مدل انتخابی ،داشتن مشکلات تنفسی و انسداد بینی، شکستگی بینی، انحراف بینی و پولیپ می تواند پزشک را به بهترین شکل کمک کند.بهتر است به جراح خود اعتماد کنید و از او بخواهید متدی که به بهترین شکل بر روی بینی تان قابل اجرا خواهد بود را انتخاب کند.