عمل جراحی بینی استخوانی

بینی استخوانی یکی از انواع بینی می باشد؛ در ادامه به تعدادی از مشخصات این نوع بینی اشاره کرده ایم. در صورتی که طبق مطالب ارائه شده در ذیل بینی تان استخوانی باشد بخت با شما یار است زیرا جراحی بینی استخوانی نسبت به جراحی بینی گوشتی به مراتب با نتایج درخشان تری همراه است.

 

جراحی بینی استخوانی

 

ویژگی های بینی استخوانی چیست؟

در ذیل به تعدادی از شایع ترین ویژگی های بینی های استخوانی اشاره نموده ایم:

 • داشتن قوز : این نوع بینی ها معمولاً فرم منحنی داشته و بر روی پل خود قوز دارند.
 • پوست نازک : پوستی که ساختمان بینی را می پوشاند از ضخامت کم و انعطاف زیادی برخوردار است که این مهم ترین مزیت بینی های استخوانی می باشد. نازک بودن پوست کار جراح بینی را تا حد زیادی آسان می کند.

البته باید این نکته را نیز متذکر شویم که نازک بودن بیش از اندازه پوست بینی نیز خوب نیست زیرا در این صورت بی نظمی های استخوانی را به خوبی نشان می دهد.

 • کم بودن بافت های چربی : در ساختار بینی و به خصوص در زیر پوست، بافت ها و لایه های چربی وجود دارند که هرچه میزان آن ها کمتر باشد جراحی راحت تر انجام می شود. در بینی های استخوانی میزان این بافت های چربی کم است.
 • مستحکم بودن ساختار بینی : ساختار غضروفی-استخوانی این نوع بینی ها استحکام زیادی دارد.

 

 

فرم بینی استخوانی بعد از جراحی

بینی های استخوانی را با جراحی می توان به دو فرم طبیعی و فانتزی شکل داد، این در حالی است که جراحی بینی فانتزی برای بینی های گوشتی به دلیل ویژگی های ساختاری این نوع بینی ها امکان پذیر نیست.

 • فرم فانتزی : در این فرم تغییراتی همچون قوس، سربالا شدن نوک بینی و همچنین کوچک شدن زیاد بینی ایجاد شده و همین امر موجب می شود تا اطرافیان به محض دیدن شما متوجه انجام جراحی بینی تان شوند.
 • فرم طبیعی : این فرم برای افرادی مناسب است که تمایلی به مشخص بودن زیاد نتایج جراحی در بینی خود نبوده و خواستار هرچه طبیعی تر برطرف شدن ایرادات موجود در بینی خود هستند.

در فرم بینی طبیعی خبری از تغییرات افراطی همچون سربالا شدن بینی، ایجاد قوس زیاد برروی بینی و کوچک شدن بیش از حد آن نیست. بینی در حدی که طبق اصول زیبایی شناسی و ریاضی با اجزای صورت تناسب داشته باشد کوچک شده و در صورت درخواست فرد قوس بسیار خفیفی بر روی آن ایجاد می شود.

زاویه بین لب و بینی در فرم طبیعی در آقایان حدود 90 تا 95 درجه و در خانم ها تا 105 درجه می باشد. زاویه ای بیشتر از مقادیر ذکر شده دیگر در رنج بینی های طبیعی قرار نگرفته و بینی با اعمال زاویه بیشتر، فانتزی به حساب می آید.

بهتر است برای انتخاب صحیح فرم بینی انتظارات منطقی خود را به طور شفاف با جراح خود در میان گذاشته و انتخاب فرم را به ایشان واگذار نمایید. زیرا بهترین جراحان بینی کاملاً بر اصول زیبایی شناسی و ریاضی مسلط بوده، با عکسبرداری و سایر اقدامات تناسب میان اجزا را بررسی نموده، سلیقه و جنسیت شما را مد نظر قرار داده و با قدرت تصور بالایی که دارند بهترین فرم بینی را برای تان انتخاب می کنند.

 

جراحی بینی استخوانی

 

جراحی بینی استخوانی با لیزر و بدون عمل

افراد برای جراحی بینی خود دلایل متعددی دارند که کوچک کردن بینی یکی از آن ها می باشد. جراحی بینی با توجه به صلاحدید پزشک به دو روش جراحی بینی باز و بسته انجام می شود که در هر دوی این روش ها نیاز به ایجاد برش با تیغ جراحی بر روی پوست، بافت ها، غضروف ها و استخوان های بینی می باشد که برخی افراد به دلیل ترس از تیغ جراحی و بیهوشی به دنبال روش های دیگری برای کوچک شدن بینی خود و رفع مشکلات موجود در آن هستند.

لازم به ذکر است که در جراحی بینی به روش بسته تمامی برش های لازم در داخل بینی ایجاد شده و بر روی پوست خارجی بینی برشی زده نمی شود مگر در شرایطی که نیاز به کوچک کردن پهنای پره های بینی باشد که در این صورت چه در روش باز و چه در روش بسته برش های بسیار کوچکی در پوست کناره بینی ایجاد می شود.

این در حالی است که:

در روش باز جراح اقدام به ایجاد برش کوچکی بر روی ناحیه کلوملا نموده، با این کار و با کمک ابزارهای مخصوص پوست را از روی ساختمان بینی بلند نموده و به ساختار بینی دست پیدا می کند.

در این مواقع و جستجو در گوگل و شبکه های اجتماعی ممکن است با روش هایی همچون کوچک کردن بینی با لیزر، عسل، طب سنتی، ورزش و مواردی این چنینی مواجه شوند که صرفاً جنبه تبلیغاتی داشته، برای بازدید بیشتر و جلب مشتری می باشد. زیرا لیزر از نظر علمی هیچ تاثیری در رفع مشکلات موجود در ساختار بینی ندارد.

عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی منطقی ترین و بهترین روش موجود برای تغییر فرم بینی و برطرف کردن مشکلات ظاهری آن بوده و چنانچه توسط یک جراح بینی خوب انجام شود جز عوارض شایع و عمومی همچون درد، کبودی و مقداری تورم عارضه دیگری را برای فرد به همراه نخواهد داشت.

 

 

ریکاوری بعد از رینوپلاستی چگونه است؟

 • درست بعد از روند، بر روی بینی شما اسپلینت و چسب گذاشته می شود. برای سپری شدن روند صحیح بهبود، چسب و اسپلینت روی بینی خود را دست نخورده بگذارید. این چسب و اسپلینت باید یک هفته بر روی بینی شما بماند. کبودی و تورم دو تا سه روز بعد عمل به بیشترین میزان خود می‌رسد و بعد روز سوم کم کم کاهش پیدا میکند .‌کمپرس سرد روی نواحی گونه ها و اطراف چشم ها هر یک تا دو ساعت به مدت ۱۵دقیقه بعد عمل به مدت دو روز و از روز سوم کمپرس گرم در کاهش تورم و کبودی و برطرف شدن آن کمک کننده  میباشد.
 • استفاده از قطره های تجویزی و سرم شتشو و استفاده از گوش پاکن خیس جهت تمییز کردن داخل بینی به بهتر شدن تنفس و پیشگیری از عفونت احتمالی کمک زیادی میکند.
 • به طورکلی، درد ملایم تا متوسط در طول این دوره به خوبی قابل تحمل می باشد.
 • باید مراقب باشید که چیزی به بینی شما برخورد نکند.
 • فرد باید در دو تا سه هفته اول به صورت طاقباز و بصورتی که سر از سطح بدن مختصر بالاتر باشد ، بخوابد
 • به مدت 6 تا 8 هفته از عینک زدن خودداری کنید.
 • برای پیشگیری از فشار آمدن به بینی در طول روند بهبود، از به کار گیری روش های خشن تمیز کردن بینی خودداری کنید.
 • همچنین باید بدون صلاحدید پزشک، آرایش کردن در نواحی جراحی شده را آغاز نکنید. از انجام ورزش سنگین نیز باید پرهیز  شود.

مزایای جراحی بینی استخوانی چیست؟

این جراحی زیبایی دارای مزایای بی شماری است که ما در ذیل به تعدادی از آن ها اشاره کرده ایم:

 • تعادل:

گاهی بینی می تواند یک ویژگی گمراه کننده در صورت باشد. شکل ظاهری بینی گاهی باعث بهم خوردن تعادل بین صورت و بینی می شود. جراحی بینی این بهم خوردگی تعادل در صورت را رفع می نماید.

 • بهبود جریان هوا در بینی:

ساختارهای مختلف در بینی، در تنفس و جریان یافتن هوا از طریق بینی مشارکت دارند. آسیب های وارده به بینی در اثر تصادف، ورزش یا دعوا می تواند منجر به کج شدن سپتوم بینی شود. این ساختار، دیواره ای است که نیمه راست بینی را از نیمه چپ آن جدا می کند. اگر این سپتوم کج باشد، یکی از این دو نیمه، در برابر جریان یافتن هوا مسدود می شود.

توربینت های داخلی بینی، مجموعه دیگری از ساختارهای داخلی بینی هستند که در صورت بزرگ بودن می توانند باعث انسداد جریان هوا در بینی شوند. جراحی بینی برای کوچک کردن اندازه توربینت ها به منظور بهبود یافتن جریان هوا انجام می شود.

 • بالا رفتن اعتماد به نفس:

در مواردی که در آن شخص از بدشکلی بینی خود رنج می برد، تغییرات مثبت در بینی می تواند اعتماد به نفس او را تا حد بسیار زیادی تقویت کند.

 

جراحی بینی استخوانی

 

انواع جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی به دو روش ذیل انجام می شود:

جراحی بینی باز :

رینوپلاستی باز تکنیکی برای جراحی بینی است که در آن، غضروف بینی از طریق عقب زده شدن پوست بینی آشکار می شود. این از طریق ایجاد یک برش بیرونی کوچک بر روی ستونچه بینی و ایجاد برش های بیشتر در در داخل بینی انجام می شود.

برش ایجاد شده در بیرون بینی معمولاً به خوبی بهبود می یابد و در صورتی که با دقت بخیه زده شود به ندرت باعث بروز مشکلات زیبایی می شود. در این تکنیک جراح می تواند مستقیماً نیمی از ساختار داخلی بینی را مشاهده کند. اسکلت بخش پایینی و نوک بینی از غضروف تشکیل شده است که بخشی از ناحیه ای است که جراح عمدتاً بر روی آن کار می کند. غضروف بینی کوچک شده و تغییر شکل داده می شود. سپس بخیه زده شده و مورد پشتیبانی قرار می گیرد.

جراحی بینی بسته :

در تکنیک جراحی بینی بسته همه برش ها در داخل بینی ایجاد می شود و هیچ اسکار قابل رویتی برجای نمی ماند. اصلاحات ایجاد شده در غضروف بینی، استخوان و سپتوم، همگی از طریق ایجاد برش های ایجاد شده در داخل بینی انجام می شوند. روش رینوپلاستی بسته دارای مزیت زمان ریکاوری کوتاه تر می باشد.

هزینه جراحـی بینی استخوانی

از جمله سوالات شایعی که افراد در رابطه با جراحی بینی استخوانی دارند، هزینه آن می باشد.

تعیین هزینه جراحی پیش از معاینه دقیق امکان پذیر نبوده و به فاکتورهای ذیل بستگی دارد:

 • میزان ایرادات بینی : هرچه مشکلات موجود در ساختار بینی بیشتر باشد، پیچیدگی جراحی بیشتر بوده و بالطبع هزینه آن نسبت به جراحی یک بینی با مشکلات کمتر بیشتر خواهد بود.
 • دستمزد جراح بینی
 • هزینه بیمارستان، داروها و غیره.