همه چیز در مورد روش تزریق بوتاکس

طبق آمارهای جهانی، تزریق بوتاکس محبوب ترین و پرطرفدارترین روش موجود برای رفع چین و چروک ها و جوانسازی پوست است. بوتاکس نوعی ماده تزریقی است که هدف از تزریق آن برطرف کردن چین و چروک ها و خطوط ظریف و سطحی موجود بر روی پوست بوده و این کار را از طریق فلج نمودن عضلات انجام می دهد.

این دارو که به طور موقتی موجب فلج شدن عضلات می شود، ساخته شده از سم بوتولونیوم نوع A است.

حرکت عضلات، دلیل اصلی به وجود آمدن چین و چروک های متحرک صورت می باشد. بنابراین کاملاً بدیهی است که با فلج کردن عضلات، خطوط و چین و چروک ها نیز محو و برطرف خواهند شد.

 

تزریق بوتاکس

 

کاربردهای بوتاکس چه هستند؟

این روش جوانسازی دارای کاربردهای بسیار زیادی است که ما در ذیل به تعدادی از آن ها اشاره کرده ایم:

 • درمان خنده لثه ای (gummy smile)
 • برطرف کردن خط اخم میان دو ابرو
 • رفع چین و چروک های  پیشانی
 • رفع خطوط پنجه کلاغی کنار چشم
 • اصلاح لب هایی با حالت افتاده با بالا بردن گوشه لب ها
 • برطرف کردن چروک ناحیه گردن
 • اصلاح نسبی غیر جراحی افتادگی نوک بینی
 • درمان و پیشگیری از سردردهای میگرنی
 • کاهش تعریق بیش از حد یا توقف کامل آنه
 • درمان بعضی اختلالات اسپاستیک  عضلات حنجره، وسایل نواحی بدن بخصوص ناشی از آسیب نخاع و بیمارهای عصبی عضلانی
 • استفاده رقیق شده همراه مزوتراپی و  هیالورنیک اسید جهت جوانسازی پوست صورت و گردن

ماندگاری اثرات ماده بوتاکس چقدر می باشد؟

به طور کلی می توانیم بگوییم که اثرات ماده بوتاکس بعد از تزریق حدود 4 تا 6 ماه می باشد. عوامل زیادی بر ماندگاری اثرات ماده بوتاکس تاثیر دارند که موثرترین آن ها، میزان ماده تزریق شده و محل تحت درمان، سن و جنس، میزان فعالیت بدنی فرد و میزان متابولیسم بدن فرد است.

 

تزریق بوتاکس

 

در ذیل به سایر عوامل موثر بر نتیجه تزریق بوتاکس اشاره کرده ایم:

 • میزان انعطاف پذیری و الاستیسیته پوست

سن فرد، شروع تزریق بوتاکس در سنی پایینتر که چین و چروک های ظریف در حال تشکیل هستن و تکرار منظم آن باعث ضعیف شدن عضلات نواحی چین ها و پیشگیری از عمیق شدن آنها و ماندگاری بیشتر در تزریق های بعدی میشود

 • عمق خطوط پوستی یا چین و چروک ها
 • شغل و میزان فعالیت روزانه فرد

هر چند وقت یکبار می توان برای تزریق بوتاکس اقدام کرد؟

هیچ کس به اندازه پزشک شما نمی تواند بهترین زمان برای تزریق این ماده را برای تان مشخص کند. ولی به طور کلی می توان گفت که بهتر است این ماده در فواصل کمتر از 3 ماه تزریق نشود. زیرا با این کار بدن نسبت به سم بوتولونیوم مقاوم شده و پاسخ مناسب را به درمان نخواهد داد.

موارد منع تزریق بوتاکس چیست؟

دکتر موسی علی احمدی ، تزریق بوتاکس را برای اشخاص ذیل توصیه نمی کنند:

 

تزریق بوتاکس

 

 1. در خانم هایی که حامله هستند و در دوران شیردهی قرار دارند.
 2. افرادی که به  بعضی از بیماری های عضلانی یا عصبی مبتلا هستند.
 3. اشخاصی که در محل تزریق دارای تبخال یا عفونت فعال می باشند.
 4. چین و چروک هایی که عمق آن ها خیلی زیاد است؛ پزشک در این مورد بعد از معاینه شما در رابطه با انجام یا عدم انجام این روش جوانسازی تصمیم گیری کرده و در صورت نیاز روش های دیگری همچون تزریق فیلر را به شما پیشنهاد می دهد.

اجتناب از خوابیدن پس از تزریق بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس ممکن است کمی احساس گیجی یا خواب آلودگی داشته باشید که کاملاً طبیعی است. علی رغم خواب آلود بودن باید حداقل به مدت 4 تا 6 ساعت پس از تزریق ماده بوتاکس و به منظور به حداقل رساندن احتمال عوارض، از دراز کشیدن و همینطور خوابیدن خودداری کنید.

با خوابیدن امکان این موضوع وجود دارد که ماده بوتاکس جا به جا شده، به دیگر نواحی صورت حرکت نموده و بر روی عضلات آن اثر گذارد.

با عدم خوابیدن در مدت زمانی که در فوق به آن اشاره کردیم نه تنها موجب جلوگیری از جابجایی ماده بوتاکس می شوید بلکه باعث قرارگیری هرچه بهتر این ماده در محل مورد نظر شده و بدین ترتیب موجب می شوید تا اثر لازم را بر جای بگذارد.

شب پیش از تزریق به میزان کافی بخوابید این کار موجب می شود تا کمترین احساس خواب آلودگی را بعد از تزریق داشته باشید.

الزامی برای انجام این روش در ساعت خاصی از روز وجود ندارد ولی بهتر است صبح یا بعد از ظهر برای تزریق اقدام نموده و این کار را در روزهایی انجام دهید که مشغله کمتری دارید.

 

تزریق بوتاکس

 

نحوه خوابیدن درست، بعد از تزریق به چه صورت است؟

حداقل 2 شب به پشت بخوابید؛ این کار از جابجایی بوتاکس و ایجاد فشار به ناحیه ای که تزریق در آن صورت گرفته است جلوگیری می نماید.

در برخی موارد ممکن است کمی کبودی و تورم بعد از تزریق در ناحیه تحت تزریق بروز نماید که به منظور هرچه سریع تر فروکش کردن آن می توانید هنگام خواب در زیر سرتان دو بالشت قرار دهید.

بعد از گذشت 2 روز افراد از نظر نحوه خوابیدن محدودیتی نخواهند داشت.

ماساژ دادن صورت پس از تزریق مجاز است یا خیر؟

برای اینکه بوتاکس در تارهای عضلانی نفوذ کن است، نیاز به گذشت مدتی زمان است؛ به همین دلیل دکتر موسی علی احمدی توصیه می کنند که برای حداقل 24 ساعت به ناحیه تحت تزریق فشار وارد نکرده و آن را ماساژ ندهید.

برای حداقل 6 ساعت، از دستکاری کردن ناحیه تزریق شده اجتناب نمایید با این کار به نتایج هرچه بهتر از این روش جوانسازی دست خواهید یافت.

حتما صورت تان را بعد از تزریق تمیز نگه دارید.

بعد از 6 ساعت محدودیتی در استفاده از کرم های ضد آفتاب و سرم های پوستی ندارید؛ فقط در نظر داشته باشید که حین انجام ان کار بر صورت تان فشار وارد نکنید.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

یکی از شایع ترین سوالاتی که در رابطه با این روش جوانسازی وجود دارد همین سوال است. در پاسخ باید بگوییم که عوامل زیادی در تعیین هزینه دقیق این روش موثر هستند که در ذیل آن ها را آورده ایم:

 • محل تحت درمان : محل های مختلف بدن نیازمند دوز متفاوتی هستند. به طور مثال به طور تقریبی برای برطرف کردن خط اخم به 20 تا 40 واحد دارویی و برای برطرف کردن افتادگی گوشه لب ها به 2 تا 8 واحد بوتاکس نیاز می باشد. بدیهی است که هزینه بوتاکس با بیشتر بودن نیاز به دوز دارویی، افزایش می یابد.
 • برند بوتاکس : قیمت فرآورده های بوتاکس با توجه به نوسانات ارزی متغیر می باشد. اما به طور کلی می توان گفت که گران ترین برند بوتاکس در ایران، دیسپورت بوده و رده های بعدی متعلق به برندهای نورونوکس و مصپورت می باشد. بنابراین هزینه درمان با بوتاکس با توجه به برند مورد استفاده متغیر خواهد بود.
 • عمق خطوط : یکی دیگر از فاکتورهایی که در تعیین هزینه ماده بوتاکس تاثیر بسزایی دارد، شدت چین و چروک و عمق آن ها می باشد. زیرا هرچه میزان و عمق این خطوط بیشتر باشد به ماده بوتاکس بیشتری نیاز خواهد بود.

به طور مثال امکان دارد برای رفع خطوط پنجه کلاغی و با توجه به شدت آن ها در یک فرد به 2 و در فرد دیگر به 5 تزریق نیاز باشد.