عمل سپتوپلاستی

سپتوپلاستی : برخلاف باور عموم جراحی بینی تنها با اهداف زیبایی انجام نشده و بسیاری از افراد با اهداف درمانی و به منظور رفع اختلالاتی همچون انحراف سپتوم که عملکرد صحیح بینی را دچار مشکل کرده اند به جراحان بینی مراجعه می نمایند.

سپتوم تیغه یا دیواره نازکی است که در میان دو سوراخ بینی قرار گرفته و آن ها را از هم تفکیک می نماید. در برخی از افراد این تیغه به طور مادرزادی و بنا به دلایلی همچون وراثت و ژنتیک در جای صحیح خود قرار نگرفته و به میزان زیادی به یک سمت کج و منحرف می باشد که این امر با عوارض بسیاری همچون بزرگ تر بودن یک سوراخ نسبت به سوراخ دیگر، گرفتگی بینی ، کاهش جریان هوا و سخت نفس کشیدن، اختلال در تخلیه بینی، افزایش آبریزش در پشت بینی و میزان عفونت برای فرد همراه خواهد بود.

البته باید بگوییم که در برخی از موارد نادر این انحراف به دلیل وارد شدن ضربه و جراحت به بینی در طول پروسه زایمان ایجاد می شود.

 

سپتوپلاستی

 

جراحی انحراف بینی

جراحی تنها راه درمان مشکل منحرف بودن تیغه بینی می باشد که در اصطلاح به آن سپتوپلاستی گفته می شود. در بسیاری از موارد جراحان بینی این عمل جراحی را همراه با جراحی زیبایی بینی انجام داده و مشکلاتی که ظاهر بینی را تحت تاثیر قرار داده اند نیز برطرف می کنند زیرا عمل انحراف بینی تنها موجب صاف شدن تیغه بینی شده و هیچ تاثیری در بهبود وضعیت ظاهری بینی ندارد. به جراحی همزمان سپتوپلاستی ( جراحی انحراف بینی ) و رینوپلاستی ( جراحی زیبایی بینی ) سپتورینوپلاستی گفته می شود.

در ذیل به مزایای هر یک از این عمل های جراحی اشاره کرده ایم.

مزایای عمل انحراف بینی

از جمله مزایای بیشمار این عمل جراحی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • این عمل جراحی منجر به باز شدن راه جریان هوا شده و در نهایت موجب می شود تا تنفس فرد بهتر صورت بگیرد.
  • با رفع انحراف تیغه بینی و صاف شدن آن علاوه بر بهبود نفس کشیدن در بیداری ، مشکلات فرد در هنگام خواب همچون خروپف و آپنه خواب نیز برطرف می شود.
  • مخاط با باز شدن مجرای بینی به طور طبیعی از سینوس ها خارج می گردد.
  • در برخی موارد عمل انحراف بینی موجب بازیابی دو حس چشایی و بویایی که به دلیل منحرف شدن بینی از دست رفته اند می شود.

مزایای عمل زیبایی بینی

  • با انجام این عمل جراحی اندازه، زوایا و شکل بینی تغییر نموده و این امر موجب ایجاد تناسب میان بینی و دیگر اجزای صورت و در نهایت زیبایی بیشتر افراد می گردد.
  • بسیاری از افراد به دلیل وجود ایراد در ظاهر بینی شان مورد تمسخر اطرافیان واقع شده و این امر منجر به کاهش اعتماد به نفسشان می شود، جراحی زیبایی بینی با بهبود ظاهر بینی و صورت و برطرف نمودن این مشکلات موجب افزایش اعتماد به نفس افراد می شود.

هزینه عمل سپتوپلاستی

هزینه عمل انحراف بینی را بیمه به دلیل درمانی بودن آن تقبل می نماید، این در حالی است که در جراحی زیبایی بینی خود فرد باید همه هزینه های جراحی اعم از دستمزد پزشک و هزینه بیمارستان را متقبل گردد.