عمل جراحی بینی فانتزی

جراحی بینی و به ویژه جراحی بینی فانتزی که در اصطلاح به آن جراحی بینی عروسکی نیز گفته می شود امروزه در میان مردم جهان بسیار محبوب می باشد.

از آنجایی که بینی برجسته بوده و در مرکز صورت قرار دارد توجه زیادی را به خود جلب کرده و تاثیر زیادی بر زیبایی کل چهره و اجزای موجود در آن دارد به همین دلیل آنچه که در حین جراحی به خصوص جراحی بینی فانتزی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، حفظ هماهنگی و تناسب بین بینی و دیگر اجزای صورت می باشد.

 

جراحی بینی فانتزی

 

ویژگی های بینی فانتزی

بینی های فانتزی دارای ویژگی هایی هستند که آن ها را از بینی طبیعی که فرم دیگری از بینی است متمایز می کند. ویژگی های بینی فانتزی عبارت است از :

 1. وجود قوس بر روی پل بینی
 2. سر بالا بودن نوک بینی
 3. کوچک بودن سایز بینی
 4. زاویه بیش از 105 درجه بین نوک بینی و لب بالا

کاندیدای مناسب جراحی بینی فانتزی

افرادی که خواستار جراحی بینی عروسکی هستند باید علاوه بر داشتن یکسری شرایط عمومی ، شرایط دیگری را نیز داشته باشند که در ادامه آورده شده است.

شرایط عمومی جراحی بینی :

 • سالم بودن از نظر جسمی و روحی
 • باردار و شیرده نبودن
 • عدم اعتیاد به مصرف نوشیدنی های الکلی و مواد مخدر
 • برخورداری از انتظارات منطقی و معقول از نتیجه عمل بینی
 • کمال طلب و وسواسی نبودن و غیره.

 

جراحی بینی فانتزی

 

شرایط لازم برای جراحی بینی فانتزی :

 • استخوانی بودن بینی : بینی افراد را با توجه به ویژگی های ساختاری آن ها به دو نوع استخوانی و گوشتی تقسیم می کنند که تنها افرادی که بینی استخوانی دارند می توانند برای جراحی بینی فانتزی اقدام کنند.

بینی های گوشتی را به هیچ عنوان نمی توان به فرم فانتزی فرم داد زیرا استحکام غضروف ها و استخوان های آن ها به حدی نیست که تحمل تغییراتی همچون تراش دادن، سر بالا کردن و ایجاد قوس را داشته باشد. همچنین پوست این نوع بینی بسیار ضخیم است؛ حتی اگر بتوان تغییرات لازم را بر روی ساختار غضروفی-استخوانی بینی ایجاد کرد ضخامت بیش از حد پوست بینی اجازه نمایان شدن این تغییرات را نخواهد داد و به بیان دیگر تغییرات ایجاد شده قابل مشاهده نخواهند بود.

 • زن بودن : این نوع بینی از بینی طبیعی کوچک تر بوده و دارای ظرافت بیشتری می باشد به همین دلیل و با توجه به ویژگی های چهره خانم ها با صورت آن ها تناسب بیشتری دارد. در حالیکه تناسب چندانی با ویژگی چهره آقایان ندارد زیرا صورت آقایان بزرگ و اجزای چهره آن ها درشت است.
 • وجود فاصله کم بین لب و بینی : زیاد بودن فاصله لب و بینی موجب نازیبایی صورت می شود از همین رو افرادی که دارای فاصله لب و بینی زیاد هستند باید از جراحی بینی به فرم فانتزی خودداری نمایند زیرا سربالا بودن نوک بینی در فرم فانتزی موجب بیشتر شدن این فاصله می شود.

 

جراحی بینی فانتزی

 

کوچک کردن بینی بدون مشکلات عملکردی بینی

بسیاری از افراد وظیفه اصلی بینی که همان تنفس مناسب و راحت است را فراموش کرده و فقط به کوچک کردن بینی خود فکر می کنند. افراد باید همواره به این نکته توجه داشته باشند که داشتن تنفسی راحت برای کیفیت زندگی بسیار مهم تر از برخورداری از یک بینی زیبا می باشد.

چنانچه بینی از سایز طبیعی خود بسیار کوچک تر شود بدیهی است که قسمتی از راه تنفسی آسیب دیده و قربانی خواهد شد. خرناس های شبانه و خس خس کردن از جمله شایع ترین عوارض ناشی از کوچک کردن بیش از حد بینی می باشند. از همین رو از اصرار زیاد برای کوچک کردن سایز بینی و سوراخ های آن خودداری کنید.

بهترین جراح بینی را انتخاب کنید :

یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در کسب بهترین نتایج از جراحی بینی فانتزی انتخاب یک جراح بینی مجرب است. هنگام انتخاب جراح بینی خود، ویژگی های ذیل که ویژگی های مشترک بین تمام جراحان بینی خوب است را مد نظر قرار دهید:

 • برخورداری از وجدان بالا : پزشکی که از وجدان کاری بالا برخوردار است جراحی بینی را تحت هر شرایطی و تنها با اهداف مالی انجام نمی دهد. او تنها در صورتی جراحی را برای شما انجام می دهد که از نتیجه مطلوب آن برای شما و به دنبال نداشتن عوارض خاص برای تان مطمئن باشد.
 • داشتن تجربه کاری بالا : هرچه تجربه پزشک در انجام جراحی بینی فانتزی بیشتر باشد نتیجه بهتری برای شما رقم خواهد زد.
 • برخورداری از سابقه موفق : سوابق جراحی پزشک را مورد بررسی قرار داده و از موفق و بدون عارضه بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 • اشراف بر اصول ریاضی و زیبایی شناسی
 • برخورداری از قدرت تصور بالا
 • داشتن تحصیلات و تخصص مرتبط

بهترین جراح بینی به هیچ عنوان به اصرارهای شما برای کوچک کردن بیش از حد بینی توجه نکرده و بینی را به نحوی جراحی می کند که کوچک ترین آسیب به عملکرد آن وارد نشود. او همچنین به دقت به انتظارات شما از نتیجه جراحی گوش فرا داده، آن را در هنگام فرم دهی بینی مد نظر قرار می دهد. همچنین صورت شما را بررسی می کند و با توجه به قدرت تصور بالا و اشراف زیادی که بر اصول ریاضی و زیبایی شناسی دارد بینی را به بهترین نحو ممکن جراحی کرده و نتایج بسیار درخشانی از جراحی را برای تان رقم می زند.

 

جراحی بینی فانتزی

 

تمیز کردن بینی

پس از ترخیص از بیمارستان و بلافاصله بعد از رفتن به منزل می توانید با استفاده از یک گوش پاک کن آغشته به آب اکسیژنه یا همان هیدروژن پراکسید ناحیه بیرونی بینی خود را تمیز نمایید. نکته ای که باید در این رابطه مورد توجه قرار دهید این است که این کار را با حداقل فشار و بسیار آرام انجام دهید.

ورم بینی در صورتی که چربی بر روی پوست قرار داشته باشد برای مدت طولانی تری در بینی ماندگار خواهد بود از همین رو باید به منظور پاک کردن پوست از چربی هایی که توسط غدد چربی ترشح شده اند بینی را روزی دوبار تمیز کرد. تاکید می کنیم که در حین تمیز کردن نباید هیچ فشاری به بینی وارد شود زیرا امکان تغییر حالت آن وجود خواهد داشت.

حین تمیز کردن بینی ، برخی از بخیه هایی که قابل جذب هستند حل شده و از بین می روند که این امر به طور معمول با بهبودی محل برش به طور همزمان اتفاق می افتد.

آبکشی کردن بینی بعد از گذشت 7 روز مانعی نداشته و توصیه پزشکان به بیماران این است که برای این کار از محلول آب نمک بهره گرفته و بدین ترتیب ناحیه مورد نظر را تمیز نگاه دارند.

اسپری سالین که از یک محفظه پلاستیکی ساخته شده است ابزاری است که از آن می توان برای تمیز کردن محیط داخلی بینی بهره گرفت. این اسپری از طریق یکی از پره های بینی، جریان کم فشار آب را به درون بینی فرستاده و این آب بعد از گردش در بینی، از سوراخ دیگر خارج می گردد.

از سرگیری فعالیت های بدنی بعد از جراحی بینی

انجام فعالیت ها و ورزش های سبک با رعایت مراقبت ها و ملاحظات بعد از جراحی بینی بلامانع می باشد. از جمله این ورزش ها می توان به ایروبیک و پیاده روی اشاره نمود.

ورزش های قدرتی و دویدن را باید به بعد از گذشت 1 ماه از جراحی بینی موکول نمود. در این مدت زمان باید از شنای قدرتی و ژیمناستیک نیز اجتناب نمایید.

پرهیز از انجام ورزش هایی همچون بسکتبال و غواصی به مدت 2 ماه بعد از عمل جراحی بینی ضرورت دارد.

لازم به ذکر است که بلند نمودن وزنه توسط بالا تنه بعد از 3 هفته مجاز بوده و افراد این کار را خیلی زودتر و بعد از گذشت حدود 10 روز بعد از جراحی بینی می توانند با استفاده از پایین تنه خود انجام دهند.